Арешт, списання коштів боржника з банківських рахунків

Відтепер кошти боржників будуть списувати автоматизовано

З метою запровадження можливості в автоматизованому режимі перевірити наявні у боржника рахунки у банку і дізнаватись суму коштів на них Міністерство юстиції 23 березня 2021 року видало наказ № 1061/5 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 16 квітня 2019 року № 1203/5». Наказ набув чинності 6 квітня 2021 року.

Вказані зміни передбачають:

  • розповсюдження автоматизованого арешту коштів боржника не тільки на виконавчі провадження про стягнення аліментів, а на всі категорії виконавчих проваджень;
  • запровадження автоматизації процесу отримання виконавцями інформації щодо банківських рахунків боржника і сум коштів на них.

Зазначеним наказом доручено Державному підприємству «Національні інформаційні системи» разом з Міністерством юстиції України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим наказом вжити заходів для забезпечення його реалізації.

Для запровадження можливості виконавців в автоматизованому режимі списувати виявлені на рахунках кошти боржника Міністерством юстиції розроблено проєкт спільного з Міністерством фінансів наказу «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, Державної казначейської служби України та банків у процесі передачі платіжних вимог в електронній формі», який наразі перебуває на узгоджені в Мінфіні.

Зазначений проєкт наказу передбачає запровадження механізму створення, передачі та перевірки платіжних вимог на примусове списання коштів під час примусового виконання судових рішень в електронній формі.

Прийняття відповідного проєкту наказу дозволить запровадити інформаційну взаємодію між органами державної виконавчої служби (приватними виконавцями), органами Казначейства та банками у процесі передачі платіжних вимог в електронній формі.

Модель автоматизованого списання коштів з рахунків боржника

Як розповів директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Олександр Олійник, після реалізації положень вищезазначених наказів, процедура виявлення рахунків боржника, встановлення суми коштів на них, арешту і списання виявлених коштів виглядатиме так:

1. Виконавець за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) створює та надсилає до банків вимогу про отримання інформації стосовно наявності та стану рахунків боржника.

2. Банки, не пізніше ніж за годину робочого часу після отримання вимоги, за допомогою системи автоматизованого арешту коштів надсилають виконавцю відповідну інформацію.

3. Виконавець за допомогою АСВП створює та надсилає до банків, у яких відкрито рахунки боржника, постанову про арешт коштів.

4. Банки накладають арешт на кошти, що перебувають на рахунках боржника, і повідомляють про це виконавця за допомогою системи автоматизованого арешту.

5. Виконавець, за наявності коштів на рахунку (-ах) боржника, за допомогою АСВП створює та надсилає до відповідних банків платіжні вимоги на примусове списання коштів.

6. Банки примусово списують кошти з рахунків боржника та перераховують їх на рахунки державної виконавчої служби або приватного виконавця, з яких кошти потрапляють до стягувачів.

Для повноцінного запровадження описаної моделі вкрай важливим є підключення до неї усіх банківських установ. Відповідно до довідника банківських установ України, які мають банківську ліцензію, станом на 25 березня 2021 року в Україні діють 73 банки.

На сьогодні до системи автоматизованого арешту підключено 7 банків, 44 банки підключені до тестового середовища, на стадії консультацій та попередніх налаштувань стосовно підключення до тестового середовища перебувають ще 11 банків. Тобто найближчим часом до системи автоматизованого арешту буде приєднано 62 банки з 73.

«З огляду на це, а також те, що запропонована модель дозволить автоматизувати усю взаємодію між державними / приватними виконавцями і банками, що значно оптимізує виробничі процеси банківських установ, маємо надію, що підключення усіх банків до оновленої системи взаємодії відбудеться максимально оперативно», – підсумував Олександр Олійник.

Прокрутить наверх