Нещодавно Павло Хобот, голова Асоціації «Наш дім» в Дніпрі, поділився з Управбудом досвідом, який може бути цікавим для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків міста Києва.
З 2001 року Асоціація «Наш дім» успішно захищає права та інтереси жителів ОСББ та ЖБК міста Дніпра. Асоціація є громадською спілкою та займається виключно правозахисною діяльністю: виконує представницькі функції, проводить адвокаційні кампанії із захисту інтересів ОСББ та навчання фахівців. До спілки входять як юридичні особи – ОСББ та ЖБК – так і фізичні особи – голови правлінь, залежно від того, як зручніше людям. В Асоціації зараз приблизно 100 членів. Але до адвокаційних кампаній із важливих питань підключається ще 200-300 будинків.
В такому форматі Асоціація «Наш дім» існує вже майже 20 років. Найбільшим досягненням Павло Хобот вважає те, що Асоціація добилася фінансування ремонтів будинків з міського бюджету Дніпра. Йдеться, зокрема, про програму сприяння діяльності ОСББ та ЖБК, яка була впроваджена 2016 року. До цього була програма фінансування за певними статтями міського бюджету заходів для будинків ОСББ та ЖБК, яка існувала з 2004 року. Вона тривала 6-7 років, але потім «заглохла», тож започаткування нової програми є реально важливим досягненням.
«Звісно, дрібніших досягнень – дуже багато. Наприклад, був такий випадок, коли міський водоканал планував зобов’язати всі об’єднання співвласників перейти із абонентського обслуговування на загальнобудинкові договори з будинками ОСББ та ЖБК. Це було в 2010 році. Але ми успішно домоглися того, що такий перехід не відбувся. Тобто ті проблеми, які виникають в ОСББ та ЖБК Дніпра з монополістами та міською владою посильно вирішує наша Асоціація», – каже Павло Хобот.
Про міську програму Дніпра щодо сприяння ОСББ
Міська програма була розроблена, підтримана та пролобійована Асоціацією. Якби Асоціація та ОСББ Дніпра не просували цю програму, то жодної копійки з бюджету Дніпра не отримали б. Особливістю програми є те, що кошти з міського бюджету ОСББ та ЖБК отримують на свої рахунки. Це дуже важливо. І вони самі вирішують – хто стане підрядником для проведення заходів у будинках, самі контролюють підрядників, стежать за якістю матеріалів та робіт і сплачують за них.
Другий важливий момент програми – вона побудована за принципом співфінансування. Тобто це не 100% фінансування з бюджету міста, а пропорційне фінансування. Цього року пропорція така: 70% бюджет міста й 30% – співвласники.
Спершу був принцип конкурсу відсотків – від 3% та більше фінансують співвласники, решта – місто. Тобто, хто більшу пропорцію на себе візьме – той і отримує фінансування з бюджету. Тож на перший рік дії програми перемагали ОСББ та ЖБК, які пропонували 10% та більше. Минулого року конкурс відсотків був уже значно жорсткіший – в межах 40-45% від об’єднання. Це, звісно, свідчить про дуже високу зацікавленість ОСББ та необхідність програми.
«Цього року фінансування програми збільшилося, тож ми знайшли оптимальний баланс, а саме: 30% від об’єднання на 70% з міського бюджету», – розповів Павло Хобот.
Про те, чому ОСББ важливо об’єднуватись
Важливо розуміти, що без постійного тиску ОСББ добитися чогось від міської влади просто неможливо. Якби ОСББ Дніпра сиділи й чекали дива – нічого би не зрушило з місця. Варто розуміти, що ОСББ – це сила не лише тому, що це об’єднані, організовані співвласники. Це іще й велика кількість виборців. Тому ігнорувати інтереси та запити ОСББ влада не зможе.
Цього року на програму підтримки об’єднань планували виділити 38 млн грн, а потім додали іще 10 млн грн. Це пов’язано з тим, що 2020 рік – це рік виборів.
Всім ОСББ в Україні варто усвідомити власну суб’єктність. ОСББ є суб’єктами різних процесів, які відбуваються у місті – і бюджетного, і виборчого. Тобто ОСББ варто усвідомити себе дієвою, впливовою силою, але для цього потрібно об’єднуватися й спільно заявляти про свої інтереси. Тільки так можна добиватися від влади реальних змін.
В Дніпрі зараз існує коаліція з 5 асоціацій ОСББ. Всі вони мають певну мету, всі розуміють, що саме потрібно від міської влади. Адже в кінцевому рахунку цілі в ОСББ – спільні. Зокрема тому ми регулярно, раз на рік, проводимо форум ОСББ, де формулюємо завдання і для себе, як спільноти, і для влади.
Про те, як проводити адвокаційні кампанії
Дієвий інструмент для захисту інтересів ОСББ – адвокаційні кампанії. Як їх проводити? Передусім використовуючи соціальні мережі – той же Facebook. Розповсюджуєте в соцмережах і напряму у вигляді опитувань, листів чи звернень з певних питань до мера, до депутатів, до фракцій, до комісій. Також можна проводити флешмоби. Наприклад, асоціація розробила хештег #ДніпроЗаОСББ і голови ОСББ фотографувалися з аркушами, на яких були зображений цей хештег, публікували в соцмережах та тегали своїх депутатів, мера. Це демонтрує масовість руху і серйозність намірів.
«Також робили відеозвернення. Збиралося 10-20 ОСББ (голів та членів правління) з певного району. І разом записували відеозвернення до мера. Потім ці відео з відповідними тегами поширювали у Facebook, – поділився Павло Хобот. – Далі – електронна петиція щодо збільшення фінансування на ОСББ. Вона була спрямована до міської ради. І міська рада на відповідній сесії була змушена розглянути нашу петицію та прийняти рішення. Наше завдання було – максимально персоналізувати відповідальність. Тут допомагала активність окремих голів правлінь. Вони – кожен на своєму окрузі – зверталися до свого депутата, звертаючи його увагу на проблему фінансування ОСББ. І намагалися отримати від кожного конкретне зобов’язання щодо підтримки ОСББ, а саме на той момент – збільшення фінансування».
Результатом цих заходів і стали додаткові 10 млн грн на програму підтримки ОСББ та ЖБК міста Дніпра. Але є іще один позитивний ефект: влада зрозуміла кон’юнктуру і вже намагається перехопити ініціативу. Вона стала уважніша до інтересів ОСББ і навіть намагається діяти «на випередження» в деяких питаннях та створювати власні групи впливу в середовищі об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.