У зв’язку з карантином, залишаючись вдома, люди споживають більше електроенергії, ніж зазвичай. Водночас, багато українців стали безробітними або їхні доходи значно скоротилися. Саме час потурбуватися про енергоефективність та навчитися економити, щоб після закінчення карантину не залишитися з боргами за електропостачання.
Варто також зауважити, що власники квартир сплачують не тільки за споживання електроенергії у своїх квартирах, але й за освітлення під’їзду і прибудинкової території.
Експерти з енергоефективності порадили, як можна скоротити енергоспоживання багатоквартирного будинку.
Економія витрат на освітлення будинку
Енергозберігаючі лампи. Заміна п’яти ламп розжарювання потужністю 75 Вт, які працюють чотири години на добу, на світлодіодні потужністю 10 Вт дозволить економити 786 грн щороку. Крім того, вони мають більший строк служби, ніж лампи розжарювання, тому іх потрібно менше.
Лампи з датчиком руху. Світло, яке горить у під’їздах всю ніч, – звичне явище у наших багатоповерхівках. Лампи з датчиком руху автоматично вмикають світло на поверхах з появою людини і вимикають при відсутності руху, що надає можливість значно скоротити енергоспоживання.
Антивандальні світильники. Якщо у вашому будинку досить часто спостерігається явище, коли лампи просто зникають, радимо встановити спеціальні діодні світильники, які неможливо використати в домашніх умовах.
Витрати на освітлення місць загального використання становлять в середньому 50000 грн на рік, і впровадження згаданих заходів дозволить заощадити щонайменше половину – близько 25000 грн.
Як економити електроенергію в квартирі
Використовуйте світлодіодні (LED) лампи. Вони у сім-десять разів економніші, ніж лампи розжарювання, та вдвічі ощадливіші, ніж люмінесцентні лампи (крім того, не містять ртуті).
Переведіть лічильник електроенергії на двозонний облік (нічний і денний тариф) та вмикайте бойлер, пральну чи посудомийну машини у нічний час. Нічний тариф зазвичай набагато нижчий за денний. Сучасні пральні та посудомийні машини можна запрограмувати на роботу вночі.
Використовуйте техніку з високим класом енергоспоживання (А+ і вище). Чим вищий клас, тим більше заощадите. Якщо ви зібралися купувати електротехніку, уважно вивчіть інформацію про її енергоспоживання.
Правильно користуйтеся холодильником. Холодильник потрібно регулярно розморожувати, адже через кригу на стінках морозильної камери споживання електроенергії зростає на 15-20%. Температурний режим холодильника не повинен бути надто низьким. Продукти добре зберігаються при температурі 5°С. Краще тримати холодильник заповненим, адже продукти допомагають підтримувати задану температуру.
Не варто розміщувати холодильник в теплому приміщенні або біля джерела тепла. Чим тепліше повітря ззовні, тим інтенсивнішою мусить бути циркуляція теплоносія, а це підвищує споживання електроенергії.
Правильно користуйтеся пральною машиною. Обирайте економний режим прання. Використовуйте пральну машину, завантажуючи її близько до максимальної ваги. Перевантаження чи недовантаження не рекомендується. Важливою є температура прання: чим вона нижча, тим менше споживається електроенергії для нагрівання води. Оптимальною вважається температура 30°С.
Вимикайте зайве. Вимикайте з розеток електропристрої, якими не користуєтеся, та повністю заряджені мобільні гаджети. Тримати телевізори чи іншу техніку в «режимі очікування» теж не рекомендується, адже вони продовжують споживати енергію. За статистикою, близько 30% електроенергії витрачається на освітлення порожніх приміщень, тому вимикайте світло в кімнатах, де не перебуваєте.
Не забувайте міняти або чистити фільтри пилососа, інакше вони будуть ускладнювати його роботу, зменшувати тягу повітря і, як наслідок, збільшувати його енергоспоживання.
Нагрівайте в електрочайнику лише необхідну кількість води, регулярно очищайте його від накипу. Накип збільшує кількість енергії, потрібної для нагрівання води. Якщо у вас є термос, він теж може стати засобом енергоефективності, адже збереже зайвий окріп до наступного заварювання чаю.
Звісно, це далеко не вичерпний перелік рекомендацій, однак в умовах обмежених доходів їх дотримання буде корисним для сімейних бюджетів. І нагадуємо, що зекономлені гроші – це зароблені гроші.