Сонячні панелі на багатоповерхових будинках

ОСББ почали запроваджувати енергоефективні технології

Сонячні панелі на стінах будинку, вітряні турбіни – на даху. ОСББ почали активно цікавитися закордонним досвідом та впроваджувати енергоефективні технології у своїх будинках.

Модернізація по-шведськи – з промзони в екомісто

За складною назвою Хамербіхорстад ховається сучасне екологічне містечко. Цей один з найпрестижніших районів Стокгольма декілька десятиліть до того був одною з найзабрудненіших промзон столиці Швеції.

Зараз там на будинках – сонячні панелі, а дах засіяний зеленню. Стічні води використовують для опалення квартир, а замість кондиціонерів – трубами пускають холодну воду. 

До того ж у них побудована підземна вакуумна система збору відходів. Під землею сміття зі швидкістю 70 кілометрів на годину надходить в накопичувальний центр.

Хто в Україні вже запровадив енергоефективні технології і як воно працює?

Сонячні панелі на київській багатоповерхівці

Одним із перших реалізував проект енергоефективної багатоповерхівки Валерій Нікітченко, керівник ОСББ «Оберіг на Позняках». На південному фасаді будинку встановили сонячні панелі, поставили вітрові турбіни на даху і перейшли на автономну систему опалення. До того ж були здійснені енергозберігаючі заходи: утеплення фасадів, встановлені термобаки для опалення і термочохли, щоб труби краще зберігали тепло. Тепер жителі будинку сплачують за тепло втричі менше.

Окрім сонячних панелей, на даху будинку встановили вітрову електростанцію, потужності якої мало б вистачити для забезпечення енергією теплових насосів, які будуть утилізувати тепло з вентиляційних каналів і забезпечувати будинок гарячою водою. Завдяки тепловим насосам гаряча вода буде на 20% дешевшою.

Все це вдалося втілити в життя шляхом участі в програмі енергомодернізації будинків «70% на 30%». Загалом на енергоефективні заходи у своєму будинку ОСББ вдалось залучити понад 30 мільйонів гривень. Більша частина витрат буде компенсована з бюджету Києва. Власники квартир мають повернути лише 6,5 мільйонів гривень впродовж 5 років. За їхніми підрахунками, це трохи більше 15 тисяч гривень за рік з квартири. Втім, зважаючи на значне зменшення сум в платіжках, виплати за енергомодернізацію будинку для мешканців майже не відчуваються.

Прокрутить наверх