Відповідно до Закону України «Про енергетичну ефективність будівель» енергоефективні заходи – це будівельні роботи, результатом виконання яких є підвищення теплотехнічних показників огороджувальних конструкцій будівель та/або зменшення показників споживання енергетичних ресурсів інженерними системами.
Серед основних заходів, які дозволяють скоротити енергоспоживання в будівлі, варто зазначити:
1. Проведення енергоаудиту в будинку.
Енергоаудит проводиться з метою встановлення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та води, а також розроблення економічно обґрунтованих заходів щодо зниження обсягів їх споживання.
2. Забезпечення 100% побудинкового та поквартирного (за технічної можливості) обліку паливно-енергетичних ресурсів (газу, теплової та електричної енергії) та води.
3. Встановлення індивідуального теплового пункту в будинку із погодозалежною автоматикою (в т. ч. проведення балансування системи опалення).
Індивідуальний тепловий пункт (ІТП) – це комплекс автоматичних пристроїв, зазвичай розташований в підвальній частині будівлі, і призначений для того, щоб приєднати внутрішньобудинкові системи теплоспоживання (опалення, гарячого водопостачання або вентиляції) до теплової мережі. В ІТП відбувається передача і розподіл теплової енергії, регулювання температури, контроль та облік теплової енергії. Встановлення ІТП на вході теплоносія в житловий будинок дає можливість регулювати подачу тепла в конкретній будівлі та керувати інтенсивністю подачі тепла в залежності від погодних умов.
4. Реставрація, часткова заміна теплоізоляції розподільчих трубопроводів на опалення у підвалі та горищі. Теплоізоляція відкритих ділянок трубопроводів та запірної арматури.
5. Промивка, балансування опалювальної системи (по “довжині” – встановлюючи балансувальні клапани, по “висоті” – збільшивши витрату циркуляційними насосами).
6. Комплексне утеплення будинку.
Утеплення відбувається шляхом додавання до існуючої стіни додаткового шару матеріалу з високими теплоізоляційними властивостями. В результаті такого заходу зменшуються теплові втрати, підвищується температура внутрішньої поверхні стіни, що позитивно впливає на тепловий комфорт, а також збільшується строк експлуатації будинку.
7. Встановлення системи припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією.
Вентиляція допомагає створити і підтримувати сприятливий мікроклімат в приміщенні. Така система одночасно виконує кілька функцій: забезпечує чистим і свіжим повітрям приміщення; очищає повітря від пилу і неприємних запахів; нагріває повітря, при наявності рекуператора. Рекуператор є теплообмінником. Повітря, що виходить з приміщення, проходить через рекуператор і віддає тепло свіжому повітрю, яке надійшло з вулиці. Завдяки такій установці можна значно заощадити на обігріві, особливо в зимовий період часу. Крім того, припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією може і охолоджувати повітря, що особливо актуально для спекотного літа.
8. Впровадження та використання альтернативних та відновлюваних джерел енергії.
9. Встановлення в місцях загального користування (під’їзди, підвали) енергозберігаючих освітлювальних приладів з датчиками руху.
10. Зміна побутових звичок мешканців будинку у споживанні енергетичних ресурсів (природного газу, теплової та електричної енергії) та води.
За рахунок впровадження енергоефективних заходів у будинках відбувається скорочення споживання енергетичних ресурсів, що дозволяє споживачам економити на оплаті житлово-комунальних послуг.