Із травня поточного року Уряд України скасував дію положення про ПСО – спеціальні обов’язки закупівлі газу для теплопостачальників, що покладались на НАК «Нафтогаз» і враховували соціальну функцію теплокомуненерго в процесі надання послуг населенню. У результаті теплопостачальні підприємства змушені купувати газ за ринковими цінами, які стрімко зросли в порівнянні з минулим роком. НАК «Нафтогаз» запропонував фіксовану ціну на тривалий період, але вона є вищою, ніж та, що закладена в тариф. Вже цієї осені у Києві тарифи на гарячу воду та опалення зростуть на 30-40%. Країна матиме надзвичайні труднощі з проходженням опалювального сезону. Про це заявив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
За таких умов «Київтеплоенерго» буде змушене змінити тарифи на тепло вже з 1 жовтня. Середньозважена вартість 1 гігакалорії тепла може становити від 2151,77 до 2433,90 грн, залежно від типу приєднання будинку.
За словами заступника голови КМДА, у цей надзвичайно важкий і для теплопостачальників, і для споживачів період, доцільним було б використати на потреби виробництва теплової енергії для населення значно дешевший газ власного видобутку.
«Ми звернулись із листом до Уряду України, де пропонуємо на період коливань ринкових цін на природний газ опрацювати можливість визначення газу видобутого АТ «Украгазвидобування» (що є частиною групи компаній «Нафтогаз України») природним газом соціального призначення. Адже його собівартість становить не більше 4000 грн за 1000 куб. м. Це дозволить не лише стабілізувати ситуацію з розрахунками, вчасно і в повному обсязі придбати газ для старту опалювального сезону, але уникнути підвищення тарифів на гарячу воду та опалення, до чого зараз змушені готуватись більшість українських міст», – зазначив Петро Пантелеєв.
Також НАК «Нафтогаз» змінив умови закупівлі газу, скасувавши механізм післяплати. Це створює кризову ситуацію, враховуючи відсутність обігових коштів. Адже споживачі сплачують за надані послуги на умовах післяплати, тобто з відстрочкою у 20 днів після отримання послуг.
За запропонованими ГК «Нафтогаз Трейдинг» угодами, ціна газу становитиме 7,6 грн/куб м, а його транспортування – 1,6 грн/куб м. При цьому вартість газу у структурі тарифів «Київтеплоенерго» досягає 80%.
«Ми запроваджуємо механізм рекомендованого авансового платежу, щоб зменшити обсяги нарахувань для людей взимку. Сума рекомендованого платежу визначається на основі прогнозованого обсягу споживання у певному розрахунковому періоді. Це близько 10 грн/кв м опалювальної площі. Авансовий платіж відображатиметься в особових рахунках клієнтів як переплата. Тобто фактично кияни сплачують наперед і гарантовано менше платять взимку», – розповів Костянтин Лопатін, директор СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго».
Таким чином кияни зможуть зменшити фінансове навантаження на сімейний бюджет узимку та не накопичувати борги за тепло. Водночас тепловики зможуть акумулювати отримані авансові платежі, щоб закупити природний газ для стабільного проходження опалювального сезону.