У Верховній Раді відбулися комітетські слухання на тему: «Стан реалізації державних програм з енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв та виконання програм і проектів з енергозбереження та енергомодернізації багатоквартирних будинків. Подальші кроки у реформі».
У комітетських слуханнях взяли участь народні депутати України, представники Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства енергетики України, Міністерства фінансів України, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Фонду енергоефективності міжнародних організацій, банків, асоціацій та галузеві експерти.
Відкриваючи засідання, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко зауважив: «Вирішення проблеми енергозбереження багато в чому сприятиме виходу України з економічної кризи».
Андрій Клочко наголосив на важливості енергозбереження саме у будівельній галузі та житлово-промисловому комплексі, які є дуже енергозатратними. Підвищення ефективності будівельного комплексу забезпечить вирішення цілої низки актуальних проблем сьогодення, а саме: зменшить вартість утримання житла завдяки більш раціональному та ефективному використанню ресурсів, знизить енергетичну залежність країни за рахунок скорочення імпорту дефіцитних паливно-енергетичних ресурсів, покращить стан навколишнього середовища, активізує використання альтернативних джерел енергії і, як наслідок, зменшиться потреба у викопних природних ресурсах.
Про підсумки та перспективи державної політики у сфері енергоефективності проінформувала в. о. Міністра енергетики України Ольга Буславець.
Зокрема, вона розказала, що у цьому році завершується реалізація цільової державної програми «теплі кредити», яка працювала для потреб, як індивідуальних забудовників, так і ОСББ.
«Всього за шестирічний період роботи близько 860 тисяч родин стали учасниками програми «теплих кредитів». Інвестовано в енергоефективні заходи майже 9 млрд грн, при цьому відшкодування за рахунок державного бюджету становило 3,2 млрд грн», – сказала міністр.
Кабінетом Міністрів схвалено рішення про продовження у 2021 році програми «теплі кредити», однак із неї вилучається підтримка для ОСББ, які будуть отримувати кредити через Фонд енергоефективності, за який відповідає Міністерство розвитку громад та територій України.
За її словами, наразі міністерство працює над концепцією нової цільової програми енергоефективності на 2022-2026 роки, яку планується подати на розгляд Уряду до кінця року.
Очільниця Міністерства розповіла про план законодавчої роботи у сфері енергоефективності на 2020-2021 роки і висловила сподівання на підтримку народних депутатів у його реалізації.
Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський проінформував про діяльність Міністерства щодо енергоефективних будівель та законодавчі ініціативи з метою усунення бар’єрів на шляху енергомодернізації.
Зокрема, він зупинився на діяльності Фонду енергоефективності, зазначивши: «Станом на сьогодні, ми маємо 204 заявки на 1,3 млрд грн».
Вже профінансовано демонстраційні проєкти, так звані «перші ластівки», на суму близько 100 млн грн – вони вже виконані і приносять економію. Очікується, що до кінця року буде більше 300 заявок на загальну суму близько 2 млрд грн».
«На сьогодні Фонд енергоефективності профінансований на 2,7 млрд грн, з них 1,6 млрд грн перенаправили у Фонд боротьби з COVID-19. На наступний рік попередньо погоджено 0,5 млрд грн, однак, якщо ми будемо бачити, що заявок більше, а я переконаний, що їх буде більше, ми передбачили можливості для додаткового фінансування», – сказав Василь Лозинський.
Пояснюючи переведення ОСББ у Фонд енергоефективності, Перший заступник Міністра зазначив: «Я усвідомлюю, що подача заявки до Фонду енергоефективності є більш складною, ніж подача заявки по «теплих кредитах», але проєкти, які реалізуються у Фонді, більш комплексні і передбачають повну модернізацію будинку». Він додав, що, в результаті, «люди отримують реальну економію в платіжках».
Василь Лозинський також повідомив, що Фонд енергоефективності буде фінансувати проєктних менеджерів, які будуть допомагати ОСББ з оформленням заявок на кредити.
Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності виступила із презентацією про успіхи роботи Фонду енергоефективності та озвучила основні перешкоди, які заважають переходу масштабної енергомодернізації багатоповерхових будинків.
Також під час свого виступу вона розповіла, що робота Фонду зараз направлена на допомогу ОСББ. При цьому у пріоритеті, крім вдосконалення умов програми, є розвиток співпраці з містами, які можуть фінансово підтримувати співвласників.
Очільниця Фонду звернулася до народних депутатів з проханням посприяти вдосконаленню законодавчої бази, що регулює процеси у будівництві та процедури щодо енергомодернізації багатоповерхових будинків.
Керівник сектору ЕЕ Представництва ЄС в Україні Ольга Бороданкова нагадала, що тиждень тому була підписана угода між Європейським Союзом і Україною про приєднання до Європейского зеленого курсу – нової стратегії ЄС, яка стосується навколишнього середовища, енергоефективності, зростання економіки, актуальних питань здоров’я громадян. Вона висловила впевненість, що енергоефективність допоможе Україні вийти з кризи, що підтверджує досвід інших європейських країн.
Представниця ЄС заначила, що необхідна модернізація житлового сектору, який споживає близько 40% всієї енергії в країні, половину з якої «вилітає в трубу».
«Так, ми повинні розуміти, що енергоефективність – це не тільки комфорт, економія енергії і зменшення платежів. Енергоефективність – це і нові робочі місця, навіть виникнення нових професій, як-от: енергетичні менеджери, енергоаудитори, проектні менеджери тощо. Європейський Союз активно підтримує Україну вже декілька років у розвитку енергоефективних практик: спочатку це була підтримка для бюджетних будівель, а зараз – це підтримка житлового сектору. Робота Фонду енергоефективності є в пріоритеті для ЄС. Фонд діє вже рік і показує перші результати – сума проєктів у 1,3 млрд грн є досить суттєвою. Ми сподіваємось, що кількість заявок буде збільшуватись», – сказала Ольга Бороданкова.
Представниця ЄС завірила: «Україна є важливим стратегічним партнером ЄС і ми підтримуємо всі ініціативи і реформи, направлені на покращення життя українських громадян, а також на підтримку економічного зростання країни, і Фонд енергоефективності є однією з таких ініціатив».
Під час засідання також піднімалися питання: обладнання будинків лічильниками і виділення на це коштів; розширення програм підвищення енергоефективності; тарифної політики та дотування місцевими бюджетами підприємств ТКЕ; передачі тарифоутворення на місця; запровадження енергоменеджменту у містах; медійної підтримки Фонду енергоефективності; державної підтримки інновацій; контролю за якістю проведених робіт та інші питання.