Карантин COVID-19

Надання житлово-комунальних послуг під час карантину

Роз’яснення міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова щодо надання житлово-комунальних послуг під час дії карантину.

Як працюють підприємства житлово-комунальної господарства в період карантину?

Багато з тих людей, які працюють і зазвичай не знаходились вдома цілими днями, вже на карантині. Ми добре розуміємо, що кількість таких людей буде збільшуватись – адже швидкість розповсюдження вірусу стрімка, тож МОЗ закликає населення залишатись вдома. В таких умовах критично важливим є забезпечення населення країни необхідними послугами.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами та послуга з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно, крім часу перерв на проведення ремонтних і профілактичних робіт, у міжопалювальний період для систем опалення та ліквідації наслідків аварії.

На сьогодні всі підприємства організації та установи, що надають ці послуги, працюють в штатному режимі.

Як платити за спожиті послуги та яка відповідальність за несвоєчасну оплату?

Платити потрібно онлайн. 24 березня Мінрегіон надіслав лист на обласні та Київську міську держадміністрації щодо оплати житлово-комунальних послуг в умовах карантину, з рекомендаціями для підприємств, що надають житлово-комунальної послуги. Згідно з цим листом необхідно вжити усіх можливих заходів щодо здійснення споживачами онлайн-платежів через особисті кабінети на сайтах підприємств-виконавців послуг, та за допомогою інших загальнодоступних сервісів. Мінрегіон нагадує про необхідність потурбуватись про людей похилого віку і допомогти їм оплатити комунальні послуги онлайн.

Уряд розуміє, що в умовах карантину та надзвичайної ситуації, яку 25 березня було запроваджено на всій території країни, багато хто не зможе вчасно та у повному обсязі оплатити комунальні платежі. Тому ми заборонили під час карантину нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги. Припинення або зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України забороняється, навіть у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі.

Проте оплата споживачами ЖКП напряму впливає на діяльність кожного підприємства галузі у населених пунктах України та надання ними життєво необхідних послуг. Враховуючи ситуацію, яка наразі склалася в Україні, та заходи, прийняті Урядом на підтримку населення, несплата громадянами за житлово-комунальні послуги може призвести до складнощів у роботі постачальників.

При наявній заборгованості за житлово-комунальні послуги чи можуть забрати житло?

Примусове виселення із житла та примусове стягнення житла, що належить на праві приватної власності громадянам України, під час виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, заборонено.

Чи можуть виселити в разі несвоєчасної оплати за житлово-комунальні послуги?

Громадян, які проживають у жилих приміщеннях в будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення, не можуть примусово виселити за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг.

Чи можливі відключення централізованого водопостачання?

Чинним законодавством чітко визначено, що послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надаються безперервно, крім часу перерв на проведення ремонтних і профілактичних робіт або ліквідації наслідків аварії. Нині підприємства водопровідно-каналізаційного господарства в регіонах і м. Києві працюють в штатному режимі.

Чи припиняється у зв’язку із карантином реалізація проекту «Велике Будівництво»?

Цьогоріч ми зіткнулись з великими викликами, але Національний проект «Велике будівництво», який стартував у березні, буде реалізований. 25 березня 2020 року Президент під час селекторної наради з міськими головами обласних центрів та головами ОДА наголосив, що «Велике будівництво» має відбуватись. Ми не маємо права зупинити країну. При цьому важливо вживати всіх заходів безпеки – вже в процесі розробка окремої процедури для працівників будівництва, щоб запобігти поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Проектом «Велике будівництво» у 2020 році планується будівництво або реконструкція понад 4 тис. км доріг, 236 шкіл, 155 дитсадків, 210 багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого та другого рівнів, 427 медичних амбулаторій, 169 спорткомплексів. І ми не маємо права зупинити це будівництво, адже завдяки реалізації проекту країна отримає подвійний позитивний ефект – економічний та соціальний.

В якому режимі працює міністерство?

Мінрегіон на час карантину перейшов на частково дистанційну роботу. З 18 березня близько 60% працівників міністерства працюють дистанційно, залишаються вдома, як рекомендовано МОЗ.

Також службові відрядження за кордон та по Україні припинено, відмінено всі заходи та засідання колегіальних і дорадчих органів, зокрема громадських слухань і обговорень.

Працюємо онлайн, на цьому тижні в Мінрегіоні відбулась відеоконференція щодо реформування субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою України.

Наразі при здійсненні прийому громадян надаємо перевагу комунікації телефоном чи за допомогою відеозв’язку.

Для захисту тих працівників, хто виходить на роботу, у будівлях міністерства проводять щоденне вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих розчинів.

Джерело інформації: Міністерство розвитку громад та територій України

Прокрутить наверх