Відомий журналіст та ведучий програми «Твій дім» Володимир Гуцул

Володимир Гуцул: квартири в будинках з ОСББ на 10-20% дорожчі

Нещодавно Управбуд поспілкувався з відомим журналістом та ведучим програми «Твій дім» Володимиром Гуцулом, який розповів про власний досвід створення ОСББ, а також проблеми та успіхи київських ОСББ.

Закон на боці ОСББ 

В нашому будинку ОСББ існує з 2016 року. Будинок сам по собі великий – 11 під’їздів, 370 квартир. У нас цілком особливий випадок, оскільки будинком до створення ОСББ опікувався не просто ЖЕК, а ЖЕК Міністерства економіки. Міністерства, яке мало б захищати молоді ОСББ, адже буквально нещодавно перед тим набрав чинності закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках». Однак на практиці ми пройшли всі етапи війни з нашим ЖЕКом. 

Як тільки ОСББ було створене, ЖЕК не приймав нашого листа щодо створення об’єднання співвласників. У перший опалювальний сезон нам спеціально перерізали труби екскаватором, щоб дискредитувати ОСББ з самого початку, мовляв воно не здатне вирішити проблем із опаленням. Я пам’ятаю, як в тому холодному листопаді, наперекір ЖЕКу ми запрацювали, зірвавши плани його керівництва. 

ЖЕК не здався і подав до суду з метою скасувати створення ОСББ, але ми виграли цей суд. Після цього юристи Мінекономіки протидіяли нам у ще одному суді. Ми виграли і другий суд, який стосувався лічильників опалення – ми не віддали їх ЖЕКу. Адже без лічильників тепла у нас не було б опалення на другий сезон. 

Як не дивно, на четвертому році існування ОСББ ми вчергове готуємося до нового витка війни з ЖЕКом. Оскільки труби опалення, які знаходяться за межами будинку, належать ЖЕКу, і війна зараз триває саме за них.

Будинку потрібен справжній господар

Наші сусіди – ОСББ «Деміївська слобода» – створене в новобудові. Цей будинок – жертва недбалості забудовників. По-перше, підвал був у цілковито жахливому стані – там буквально були озера. Іще були проблеми з даховою котельною – забудовник «забув» зробити звукоізоляцію й на останніх 3-х поверхах було просто нереально жити: рівень шуму перевищував допустимий у 18 разів! Всі 25 поверхів будинку – це суцільний грибок! Ясна річ, що співвласники не могли й не хотіли миритися із такою ситуацією. Створили ОСББ та почали воювати із ЖЕКом забудовника. І виграли всі етапи цієї війни та вигнали ЖЕК забудовника. 

ОСББ у будинку існує вже 2 роки, і зміни – разючі. В підвалі вже сухо, нічого не тече. Вони добилися, щоб забудовник звукоізолював котельну. Почали наводити порядок у будинку загалом. І їм все вдається! Тож висновок дуже простий: якщо ви небайдужі до свого будинку, до місця, де проходить ваше життя, його треба й можна змінювати на краще, докладати до цього зусиль. Закон – на вашому боці, й багато прикладів це засвідчують. І зверніть увагу на такий факт – квартири в будинках з ОСББ на 10-20% дорожчі ніж в схожих, де немає ОСББ. 

Поради тим, хто хоче створити ОСББ

Тим, хто хоче створити ОСББ у своєму будинку й на перших порах натикається на спротив або нерозуміння сусідів – у жодному разі не варто впадати у відчай. Зрозумійте: є об’єктивна реальність, і від сусідів, від їхньої позиції, ви нікуди не подінетеся. Що робити? Переконувати сусідів, шукати аргументи, розказувати що таке ОСББ та які переваги ОСББ, яку користь це принесе всім співвласникам будинку, наводити реальні приклади. 

В нашому будинку іще з 2012 року намагалися створити ОСББ. Але першого разу, коли виникла така ідея, зібралася меншість, і цього не вдалося зробити. Наступного року зібралося вже трохи більше людей, але знову голосів не вистачало. Та ми не склали руки, коли відразу не вдалося створити ОСББ, і аж у 2016 році ОСББ таки було створено.

Ви маєте чітко усвідомлювати, що на шляху створення ОСББ на вас чекатимуть перешкоди. Це не шлях, встелений трояндами. В кожному будинку, як правило, буває «баба Яга», яка завжди проти будь-яких ініціатив. В будь-якому будинку є консервативні мешканці, і ви маєте навчитися з ними знаходити бодай якесь порозуміння. 

Якщо виникли труднощі, ви маєте бути до них готовими. Ви маєте задати собі дуже просте, але вкрай важливе питання: «Якщо не я – то хто?» Якщо саме вам прийшла в голову ця ідея, якщо ви вже почали цим займатися – не зупиняйтесь на півдорозі. Адже якщо ви кинете це діло – сусіди нізащо не відновлять цієї роботи, побачивши, як розчарувалися ви самі. Ваш приклад має надихати: якщо взялися – доводьте справу до кінця. Але якщо ви не готові долати труднощі – краще не беріться. 

Декілька прикладів на користь ОСББ 

Гарний приклад роботи об’єднання співвласників, створеного у старому будинку, – ОСББ «Гашека-18» у Києві. Це той випадок, коли будинку пощастило з головою правління – це дуже грамотний чоловік – пан Яровий – і в технічному, і у фінансовому сенсі. За підсумками опалювального сезону співвласники цього будинку платять за 1 квадратний метр опалювальної площі чи не найменше в Києві. У них середній показник – близько 8 гривень, коли по місту цей показник – 32, а в нашому будинку – десь 26 гривень. 

Іще один будинок, про який хотів би розповісти – це традиційна хрущівка на Святошино, вулиця Тернопільська, 17. Я слідкую за цим будинком іще з тих часів, як там тільки виникла ініціативна група по створенню ОСББ. Будинок там був доведений комунальним ЖЕКом до повної катастрофи. Там, на жаль – традиційно, декілька років поспіль не могли створити ОСББ. Але таки створили минулого року й одразу взялися наводити в будинку порядок. 

Іще одне ОСББ – також у хрущівці, неподалік від Дарницького вокзалу, на окраїні Києва. Поруч із тим будинком збудували класичну новобудову «свічку». І будинок після того почав тріщати по швам, буквально розвалюватися на шматки. Співвласники, зрозумівши куди все йде, досить оперативно створити ОСББ, і тепер рятують будинок. Їхньому ОСББ вже 10 років, і протягом усього цього часу вони укріплюють, зміцнюють фундамент, стіни, поліпшують підвальні приміщення. Без ОСББ цього всього не було б. 

Приклад з Миколаївщини. Є два сільські будинки – двоповерхові, по 8 квартир у кожному. В одному створили ОСББ, в іншому – ні. В будинку з ОСББ вже все приведено до ладу: поміняли вікна й двері, зробили благоустрій прибудинкової території. А в іншому будинку поки дивляться із заздрістю на сусідів, але досі не можуть створити ОСББ. Чому? В будинку, на жаль, немає лідера, який взяв би на себе таку роботу та відповідальність. І це – головна проблема для розвитку ОСББ в нашій країні.

ОСББ варто об’єднуватись в Асоціації 

Асоціації ОСББ доводять свою ефективність по всій Україні. В Луцьку це Асоціація, очолювана Юлією Сабатюк. В Сумах є ефективна Асоціація, яку очолює Роман Гученко. Вони дуже достойно захищають інтереси ОСББ перед міською владою. 

У Києві є ціла низка районних Асоціацій ОСББ. Приклад цих районних асоціацій показує, що вони доволі активно можуть взаємодіяти із владою, і це дає ефективний результат. Наразі ОСББ міста Києва намагаються переконати мера та депутатів Київради збільшити фінансування програми енергомодернізації будинків «70 на 30». Це програма співфінансування, де співвласники дають частину коштів, а частину – місто. Але перед виборами депутатам вигідніше проводити показові ремонти «на шару». Тож тут також варто поборотися. 

Асоціацію ОСББ у вашому місті чи містечку однозначно варто створювати – це ефективний інструмент лобіювання інтересів об’єднань співвласників перед місцевою владою. Я вважаю, що і в Києві районні асоціації мають об’єднатися в єдину, загальноміську. Адже якщо проблеми будинків перед владою адвокатуватиме організація, куди входить 100, 200 або 500 ОСББ – ставлення чиновників до цих проблем буде зовсім іншим – їхня увага гарантована.

Стосунки ОСББ та місцевої влади

Коли харківські ОСББ скаржаться в Київ, центральній владі, на Геннадія Кернеса, то чиновники відповідають: «Вибачайте, у нас – децентралізація, місцеве самоврядування, і місцева влада є царем і Богом на місцях». Тому шановні харківські ОСББ – доведеться чекати місцевих виборів та змінювати владу на місцях. Інакше тут нічим не зарадити, адже не всі проблеми може вирішити центральна влада.

Але не можна сказати, що вся місцева влада – проти ОСББ. Наприклад, у місті Вознесенську мер – переконаний прихильник ОСББ. Він поставив собі завдання до кінця 2020 року ліквідувати в місті всі ЖЕКи. Він робить ставку на ОСББ. Так само в місті Южне – місцева влада також ліквідувала всі ЖЕКи, і вони стимулюють створення ОСББ та діяльність приватних управителів. В них є чітка мета – ліквідація комунальних ЖЕКів. Іще одне місто, де мер прихильний до ОСББ – це Чортків. Цим містам дуже пощастило із місцевою владою.

Прокрутить наверх