Тарифи на воду значно зростуть, а борги за її постачання в столиці будуть стягувати колектори. Про це повідомила «Телевізійна служба новин» з посиланням на офіційну відповідь «Київводоканалу».
«Станом на 1 квітня 2020 року заборгованість населення міста Києва перед підприємством за спожиті послуги з постачання та відведення води становить 566 мільйонів 180 тисяч гривень, причому близько 80% коштів заборгували 10% споживачів. Компанія змушена звертатися до послуг професійних організацій для збільшення ефективності роботи з повернення боргів. Відповідні дії будуть застосовувати тільки до злісних неплатників, чий борг перевищує 1000 грн або які не здійснювали оплату за спожиті послуги понад рік», – йдеться в повідомленні «Київводоканалу».
Тих, хто не платив за воду під час карантину, обіцяють не чіпати.
Експерти вважають, що колектори можуть ще більше погіршити ситуацію. Директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко розповів, що до 2018-го року за комунальні послуги українці платили регулярно, рівень платежів в цілому не опускався нижче 92-94%.
«Ситуація стала погіршуватись тоді, коли закон дозволив відключати водопостачання через несплату. Метод батога спрацював негативно. Люди стали платити гірше, а колектори можуть погіршити ситуацію ще більше. Замість того, щоб розібратися в чому причина, укласти договір погашення заборгованості, починають застосовувати моральний тиск і в результаті наражаються навпаки на певний супротив», – зазначає Сергієнко.
Чи існує захист від колекторів?
Незабаром Верховна Рада має прийняти закон «Про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності», згідно з яким ліцензувати та контролювати роботу колекторів буде НБУ.
Відповідно до законопроекту (ухвалений у першому читанні) передбачається заборонити колекторам залякувати боржників, дезінформувати їх, погрожувати та надавати їм неправдиві дані, приховувати свій номер телефону.
Законопроект також пропонує встановити заборону на використання вульгарної або нецензурної лексики, фраз, які зачіпають особисту честь та гідність боржника, його ділову репутацію, а також будь-яким способом повідомляти про заборгованість третім особам та використовувати силу.
За порушення порядку здійснення колекторської діяльності у законопроекті передбачено адміністративні штрафи.