Боротьба з монополістами

ОСББ міста Києва звернулися до Кличка у зв’язку зі свавіллям монополістів

Чи не найбільшою перешкодою для створення та діяльності об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) є свавілля та протидія монополістів – постачальників комунальних послуг. Врешті-решт цю проблему потрібно вирішувати. ОСББ міста Києва звернулися з колективним листом до Віталія Кличка та попросили мера втрутитися у ситуацію.

Текст листа наведено нижче.

Шановний Віталію Володимировичу!

До Асоціації «ОСББ Дарницького району м. Києва» (далі – Асоціація) звернулись об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ) та житлово-будівельні кооперативи (далі – ЖБК) міста Києва для отримання допомоги у вирішенні питань пов’язаних зі свавіллям монополістів. У зв’язку з чисельними зверненнями з проблемою беззаконня монополістів у відношенні до ОСББ та ЖБК за участю Асоціації було створено Раду представників ОСББ та ЖБК міста Києва по роботі з ДТЕК (далі – РАДА АОСББ), яка складається з представників усіх районів міста Києва.

На кожному будинку, який був збудований після 2010 року, з системою послідовного підключення електролічильників, є один чи декілька загальних лічильників, що обліковують групу квартир, а також один чи декілька загальних – на нежитлові приміщення. Окремо є лічильники, що рахують власне споживання ОСББ/ЖБК – ліфти, індивідуальний тепловий пункт, насосна, освітлення сходів, загальних коридорів тощо. Всі ці будинки мають проблеми з обліком електричної енергії в ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі».

Договори розроблені, фахівцями постачальників електричної енергії, з порушеннями Правил користування електричної енергії (ПКЕЕ), а саме – засоби обліку  електричної енергії, які у відповідності до технічного рішення (проекту) будинку є технічними, в договір включені як комерційні, що є прямим порушенням ПКЕЕ.

Завдяки цьому облік електричної енергії, яку споживає ОСББ/ЖБК на технічні цілі не відповідає дійсному споживанню та набагато завищений. В додаток до цього постачальник електричної енергії в нарахуваннях до споживання ОСББ/ЖБК додає електричну енергію, яку спожили мешканці будинку на побутове споживання та юридичні особи, які розміщені в нежитлових приміщеннях будинку та споживають електричну енергію на свою господарську діяльність.

Більше того, електрична енергія, яка споживається юридичними особами, нараховується постачальником на ОСББ/ЖБК за тарифами встановленими для юридичних осіб (2,30 грн/кВтг, 2,16 грн/кВтг), хоча Постановою НКРЕКП №220 від 26.02.2015 для ОСББ/ЖБК встановлено тариф 1,68 грн/кВтг.

Багаторазові намагання ОСББ/ЖБК виправити ситуацію, а саме, привести договір до вимог ПКЕЕ, до Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) ні до чого не привели – постачальник електричної енергії, оператор мережі відмовляються привести договір до вимог законодавства.

Відповідно, постачальник електричної енергії (ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі», ТОВ «Київські енергетичні послуги») щомісяця нараховують неіснуючі борги на ОСББ/ЖБК та вимагають сплатити неіснуючий борг, погрожуючи припинити постачання електричної енергії до житлового будинку.

Безпідставні борги за споживання електричної енергії виникають з двох причин:

1) працівники ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» та YASNO роблять постійні «помилки» – систематичні незаконні нарахування, збирають дані та рахують вручну, у зв’язку з чим, щомісяця кожне ОСББ/ЖБК повинно писати велику кількість листів про перерахунок. На помилкові борги нараховується ще і пеня, яка не відміняється навіть після перерахунків;

2) на ОСББ/ЖБК нараховують абсолютно неналежні до них витрати за загальними лічильниками за квартирами або нежитловими приміщеннями. Всі ці абоненти мають прямі договори та є окремими споживачами, однак всі прорахунки зі їх споживання і «небаланси» внаслідок зловживання ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» скидає на ОСББ/ЖБК у вигляді захмарних рахунків до 1 000 000 грн.

За законодавством, споживач має сплачувати за фактично спожиту ним електроенергію, однак на ОСББ/ЖБК виставляють рахунки за електроенергію, яку споживають інші споживачі. А також за втрати та реактивну електроенергію нежитлових приміщень.

Внаслідок відсутності правових підстав сплачувати за інших абонентів коштами ОСББ/ЖБК, а також непрозорості розрахунків (фактично один товар – електроенергія – продається двічі), вони накопичуються і саме за ці «намальовані» борги ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» зловживаючи своїм монопольним становищем постійно погрожує та фактично відключає багатоквартирні будинки.

До 2017 року цієї проблеми не було, всі подібні лічильники ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» переводило на так званий «техоблік». Покази за ними обліковуються та звіряються, однак не включаються в рахунки. Всі, хто встиг перейти на «техоблік» до 2017 року – наразі таких проблем не мають. Всі нові абоненти під постійним шантажем відключення. Внаслідок саботажу ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» переводів на «техоблік». І кожне нове ОСББ в новому будинку підпадає під цю проблему. Скоро ОСББ взагалі перестануть створюватися в нових будинках. Проблема має міський масштаб. Голови ОСББ доведені до відчаю, а мешканці будинків готується до мітингів та протестів.

Окрема проблема – борги попередніх обслуговуючих організацій, що виникли до реєстрації ОСББ. Тут повне беззаконня та свавілля монополіста. ОСББ примушують сплачувати рахунки інших юридичних осіб.

При цьому всьому ні ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі», ні YASNO не звертаються до суду для стягнення боргів, оскільки не зможуть їх довести, а шантажують весь Київ відключенням, щодня надсилаючи відповідні приписи, хоча за власне споживання всі ОСББ/ЖБК платять сумлінно.

Виходячи з вище викладеного є підстави стверджувати, що незважаючи на оголошення впровадження ринку електричної енергії в місті Києві ринок електричної енергії відсутній.

За рік з моменту оголошення ринку електричної енергії (з 01.01.2019 року) по даний час в Києві постачальником універсальної послуги (для населення) займається тільки один суб’єкт – ТОВ «Київські енергетичні послуги», яке разом з оператором системи розподілу  ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» чинять беззаконня по відношення до ОСББ та ЖБК.

З цього робиться висновок, що поточна влада Києва нічого за рік не зробила для впровадження ринку електричної енергії. Якщо б в Києві  було декілька постачальників електричної енергії універсальної послуги, то такого свавілля від постачальника не було.

У зв’язку з вищевикладеним,

ПРОШУ РОЗГЛЯНУТИ ТА ВИРІШИТИ НАСТУПНІ ПИТАННЯ:

  1. На рівні міста та КМДА втрутитись у ситуацію, сприяти в організації круглого столу усіх сторін, під головуванням КМДА, з представниками ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі», ТОВ «Київські енергетичні послуги», НКРЕКП та представників РАДИ АОСББ. За участю РАДИ АОСББ створити робочу групу з консолідації та систематизації проблем у відносинах на ринку постачання електричної енергії у житловій сфері міста Києва.
  2. Розглянути на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу питання надзвичайного загострення відносин між споживачами, в особі ОСББ, ЖБК, УК та ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі», ТОВ «Київські енергетичні послуги» та вжити всіх необхідних заходів для усунення порушених проблемних питань. Розглянути питання щодо недотримання Оператором ліцензійних умов та клопотати перед НКРЕКП врегулювати ситуацію нормативним документом/приписом.
  3. Припинити видачу ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» яких би то не було погоджень та дозволів збоку КМДА до вирішення порушених питань ОСББ/ЖБК.
  4. Провести збір та аналіз інформації серед будинків, що управляються комунальними підприємствами, ОСББ та ЖБК на рахунок виявлення подібної проблеми. Ініціювати перегляд рішення ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі» про неможливість виведення загально будинкових лічильників на технічний облік (що було можливе до 2017 року).
  5. Встановити мораторій на відключення багатоквартирних будинків за наявності заборгованості по тарифних групах 71 та 911(811), що взагалі не відносяться до споживання ОСББ/ЖБК або до вирішення проблеми незаконних нарахувань.
  6. Ініціювати затвердження програми співфінансування на встановлення системи автоматичного обліку електричної енергії в житлових будинках міста Києва (АСКОЕ).
  7. Ініціювати повернення ОСББ та ЖБК статусу побутового споживача та забезпечити їм можливість використання електричної енергії, яка витрачається на технічні та побутові цілі за тарифами, диференційованими по періодах часу.
  8. Сприяти пошуку та вибору ОСББ/ЖБК міста Києва альтернативних постачальників послуг комерційного обліку та постачання електричної енергії за прийнятними тарифами.

Сподіваємось на активну співпрацю та допомогу, оскільки названа проблема охопила вже всю столицю та почала поширюватись на інші міста України.

Повний текст листа з додатками та підписантами можна завантажити тут:

Прокрутить наверх