Засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України 30 вересня 2021 року

Тарифи на тепло і гарячу воду не будуть зростати – підписано меморандум

Уряд розробив план, який дозволить стабілізувати тарифне питання та спокійно пройти опалювальний сезон. Про це 30 вересня заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, на якому між Кабінетом Міністрів України, НАК «Нафтогаз України», Асоціацією міст України, Конгресом місцевих та регіональних влад було підписано меморандум щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води в опалювальному сезоні 2021-2022. Захід відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського. 

За словами глави Уряду, ціна на газ на європейських хабах уже сягнула майже 30 грн за кубічний метр через енергетичну війну, яку розв’язала проти всієї Європи Російська Федерація, щоб ввести в експлуатацію «Північний потік 2».

«Ми зафіксували ціну на газ. Завдяки річним продуктам така ціна для більшості українців складе менш ніж 8 грн за кубічний метр. Для стабільного проходження зими накопичено вже майже 19 млрд кубів блакитного палива в підземних газових сховищах», – сказав Денис Шмигаль.

Також Прем’єр-міністр зауважив, що з 1 жовтня для 80% українських родин ціна на електроенергію буде знижена до 1,44 грн за кВт⋅год. 

«Тарифи на тепло та гарячу воду тепер затверджують органи місцевої влади, які в більшості володіють комунальними підприємствами з виробництва тепла. Це нова практика управління у сфері житлово-комунальних послуг, яка відповідає світовим стандартам всіх розвинених країн світу. Це також важливий крок, який мотивує місцеву владу вкладати кошти у модернізацію власних ТКЕ та енергоефективність», – зазначив глава Уряду.

Денис Шмигаль також нагадав, що в лютому цього року Уряд підписав меморандум з очільниками найбільших міст України, який дозволив не підвищувати тарифи в опалювальному сезоні 2020-2021. 

«Це стало свідченням того, що центральна та місцева влада можуть знаходити правильні рішення та розумні компроміси для того, аби розвивати нашу державу та допомагати людям», – підкреслив Прем’єр-міністр.

Крім того, Денис Шмигаль зазначив, що разом із народними депутатами Уряд внесе зміни до бюджету й збільшить програму субсидій на 12 млрд грн.

«Цей меморандум засвідчує досягнення домовленостей, що мають гарантувати стале проходження опалювального сезону. Уряд виконав свої зобов‘язання, зокрема, йдеться про забезпечення однієї з найнижчих цін на газ для виробників тепла для населення – 7420 грн за тис куб м. Також центральна влада гарантує спрямування до місцевих бюджетів ПДФО, спеціальної субвенції громадам, які знаходяться поза індексом податкоспроможності, і, звісно ж, своєчасні виплати субсидій. Ми знайшли з органами місцевого самоврядування порозуміння і готові рухатися далі. У документі передбачені зобов’язання центральної влади, НАК «Нафтогаз України» та ОМС», – зазначив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Відтак задля підтримки регіонів у питанні стабільного проходження опалювального сезону Урядом передбачено:

– спрямування додатково до місцевих бюджетів 4% ПДФО (податку на доходи фізичних осіб);
– субвенції з державного бюджету громадам, що знаходяться поза індексом податкоспроможності (до 0,9), які покривають 80% дефіциту ТКЕ цих громад (з 4 кварталу 2021 року).

Крім того, у документі зафіксовано ціну газу на виробництво теплової енергії бюджетних організацій – 13 659,63 грн за тис куб м (без ПДВ і вартості транспортування і розподілу).

Згідно з умовами меморандуму, НАК «Нафтогаз України» зобов’язаний забезпечити до початку опалювального сезону синхронізацію умов розрахунків за газ виробниками теплової енергії з умовами розрахунків споживачів тепла. Відповідно, теплопостачальникам має бути надано можливість відстрочення платежів за спожитий газ до 45 днів.

Ще одне важливе положення меморандуму – до 15 жовтня 2021 року має бути розблоковано рахунки підприємств теплопостачання, які були заарештовані через заборгованість за газ.

Прокрутить наверх