ZE-модернізація багатоквартирних будинків

Зниження енергоспоживання будинків за рахунок енергоефективних заходів та відновлюваних джерел енергії.

Стратегія реновації житлового фонду

Інтеграція технологій

Розробка рекомендацій з модернізації будинків до стандартів nZEB

Співфінансування

Визначення моделі співфінансування реновації житла

Співробітництво

Організація платформи для взаємодії зацікавлених сторін

Енергомодернізація в Україні не відповідає вимогам часу

Житловий сектор є найбільшим споживачем енергії (близько 40%) та основним джерелом викидів парникових газів (близько 36%) в Європі. Тому вирішення проблеми реновації існуючих будинків є головним пріоритетом європейської політики в галузі енергетики та зміни клімату. Передбачається, що житловий сектор до 2050 року має скоротити споживання енергії на 80%.

На сьогодні в Україні модернізація будинків переважно проводиться з огляду на мінімальні вимоги до енергоефективності. Більшість реалізованих проектів показують до 30% економії енергії, що обумовлено впровадженням лише заходів з енергозбереження, таких як заміна вікон і дверей, встановлення ІТП, утеплення стін тощо. Такі результати навряд чи можна назвати задовільними. Необхідна більш глибока енергомодернізація – до рівня будинків з наближеним до нульового споживанням енергії (nearly Zero Energy Building), що дозволить підвищити рівень економії енергії не менше, ніж на 75%.

Будинок, який приносить постійні дивіденди

Основна мета проекту – розробити стратегію реновації існуючого житлового фонду до стандартів nZEB за розумними цінами шляхом інтеграції енергоефективних технологій з відновлюваними джерелами енергії, об’єднавши фінансові ресурси всіх зацікавлених сторін.

Проект спрямований на досягнення наступних конкретних цілей:

розробка рекомендацій з комплексної та доступної модернізації багатоквартирних будинків для зменшення споживання енергії не менше, ніж на 75%, в різних типах житла;

визначення моделі фінансування проектів для прискорення реновації житлового фонду, здешевлення вартості енергоефективних заходів, скорочення строку їх окупності;

підвищення монетизації енергоефективності шляхом зменшення витрат на комунальні послуги і подальшого отримання доходів від економії енергії та збільшення вартості нерухомості;

забезпечення економічно та соціально справедливого “зеленого переходу”, при якому об’єднання співвласників багатоквартирних будинків відіграють проактивну роль.

Інтеграція технологій

Загалом nZEB знижує споживання енергії за рахунок енергоефективних заходів та відновлюваних джерел енергії (сонячні панелі, вітрові турбіни, сонячні колектори). Головна проблема – як перетворити в nZEB багатоповерховий будинок в умовах міської забудови. Як правило, будинки понад шість поверхів мають дуже велику житлову площу в порівнянні з площею їх даху, щоб виробляти достатньо відновлюваної енергії, щоб наблизитись до нуля, незалежно від того, наскільки вони енергоефективні. Також в умовах щільної міської забудови залишається не так багато місця і на прибудинкових територіях. Додаткову економію можна отримати, наприклад, за рахунок застосування теплових насосів чи відновлюваної енергії із зовнішніх джерел. Оптимальне рішення знаходиться у площині поєднання рентабельних технологій відновлюваних джерел енергії, когенерації та зберігання енергії.

Спільне фінансування

На даний момент ОСББ міста Києва можуть скористатись державною або міською програмою енергомодернізації будинків. Водночас через зменшення розміру відшкодування витрат на енергоефективні заходи за програмою “Енергодім” та обмежений бюджет програми співфінансування “70 на 30” їх доступність значно погіршилася. Пропонується розширена модель фінансування, коли 50% вартості проекту буде фінансувати Фонд енергоефективності, додатково 20-30% – місто, решту – співвласники. Таким чином житлові будинки, модернізовані з використанням відновлюваних джерел енергії, зможуть окупити свої інвестиції всього за 3-4 роки. Зі зменшенням вартості проектів за рахунок створення револьверного фонду та знижок від постачальників і підрядників, ZE-будинки можуть стати доступними для кожного ОСББ.

Співробітництво стейкхолдерів

В рамках проекту буде створена онлайн та офлайн платформи для організації співробітництва між усіма учасниками ланцюга створення вартості модернізації будинків до стандартів nZEB, зокрема, держави, місцевого самоврядування, ОСББ, енергоаудиторів, підрядників, постачальників та міжнародних організацій. Вона забезпечуватиме обмін інформацією, а також заохочуватиме динамічну взаємодію між ними для досягнення найкращого результату – від планування енергоефективних заходів та вибору технологій до оцінки проектів та укладання договорів.

Відновлювана енергія – найдешевша

За офіційними даними Міжнародного енергетичного агентства, відновлювана енергія вже дешевша за традиційні газ і вугілля. ZE-будинки стають все більш практичними, адже вартість енергії з відновлюваних джерел постійно зменшується.

Пропозиції та зауваження

    Прокрутить наверх