Зміни до програми "Енергодім"

Дещо в країні таки змінюється на краще – і це програма “Енергодім”

17 грудня 2020 року Наглядова Рада Фонду енергоефективності затвердила зміни до програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків “Енергодім”, а також інших документів, що є невід’ємною частиною програми.

Програма в новій редакції вступає в дію з 1 січня 2021 року. Це означає, що вже з цього дня усі заявки прийматимуться у новій редакції. Перехідний період триватиме 58 календарних днів , тобто Фонд буде приймати документи і по нових вимогах, і за встановленими формами попередньої редакції (від 30 вересня 2020 року) до 28 лютого 2021 року включно.

Всі нововведення дозволяють прискорити реалізацію енергоефективних проектів та спрощують процес участі у програмі. Основні зміни в програмі “Енергодім”: 

 • Подовжено можливість часткового відшкодування коштів згідно актів виконаних робіт при сплаті ОСББ власного внеску до 40% від загальної вартості проекту ще на один рік. ОСББ може і надалі отримати грант на підставі сплати власного внеску у разі, якщо ОСББ ще не повністю розрахувалося з підрядником, який може виконувати роботи за власний кошт, та після надання актів виконаних робіт у Фонд, розрахуватись з підрядником коштами гранту.
 • Збільшено кількість кроків верифікації з трьох до п’яти для зменшення фінансового навантаження на великі проекти пакетів “Б”, загальна кошторисна вартість енергомодернізації яких дорівнює або перевищує 10 млн грн. 
 • Додано можливість впроваджувати та верифікувати комплекс робіт з утеплення стін посекційно для того, щоб зменшити фінансове навантаження на ОСББ. Тобто, така опція дозволяє ОСББ подати заявку на покрокову верифікацію по кожній завершеній секції з утеплення будинку окремо.
 • Пролонговано строки реалізації проекту за пакетом заходів “А” – до 24 місяців з 12 місяців 
 • Зважаючи на пандемію коронавірусу впроваджена нова процедура – звіт з фотофіксацією проведених енергоефективних заходів у будинку на етапі верифікації проекту. Такий звіт готується ОСББ на запит Фонду.
 • ОССБ може сплачувати за роботи / послуги відразу після подання заявки №1 на участь у проекті та не чекати її схвалення. Раніше, якщо ОСББ сплачували за проектну документацію до затвердження Фондом заявки №1, Фонд не відшкодовував ОСББ ці витрати, тоді як зараз після сплати ОСББ послуг і подання заявки ця стаття витрат підлягає частковій компенсації.  

Нова редакція програми передбачає спрощення та уточнення процедурних вимог, зокрема: 

 • ОСББ може змінювати раніше обраний Пакет заходів Б “Комплексний” на Пакет А “Легкий” після схвалення Заявки №2 (на затвердження Проекту), якщо подальша реалізація проекту за пакетом “Б” стає неможливою через труднощі ОСББ з отриманням кредитних коштів на реалізацію цих заходів.
 • Врегульовано особливості дій при зміні пакету заходів з “А” на “Б” чи з “Б” на “А” на етапах подання заявки №2.
 • Підписувати витяг з протоколу загальних зборів тепер може також інша уповноважена особа, крім голови правління ОСББ, у разі надання такій особі повноважень загальними зборами.
 • Дозвіл на застосування більш “м’яких”  вимог нових редакцій програми до заявок, поданих до введення їх в дію. При цьому, введення нових вимог не може погіршувати умови участі в ній тих ОСББ, що вже стали її бенефіціарами.
 • Виключено вимоги зазначення редакції програми та дати складання Енергетичного сертифіката у Додатку 4.1 на титульній сторінці форми опису проекту.
 • Збільшено перелік видів робіт, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню за рахунок гранту Фонду. Зокрема, Фонд частково компенсує вартість монтажу/демонтажу трубопроводів/арматури/ обладнання тепло- газопостачання в межах котельні; облаштування огороджувальної решітки, встановлення дверей і замків до теплового лічильника; прокладання нових та відновлення існуючих повітропроводів; встановлення автоматики для керування роботою рекупераційних установок.

Також для більш ефективної реалізації пакет “Легкий” розширений заходами з теплоізоляції дахового перекриття, підвалу, зовнішніх стін цоколя, а також заміни віконних блоків. Пакет “Легкий”  більш доступний за заходами та дешевший за пакет “Комплексний”. Отже такі зміни мають підвищити інтерес ОСББ до співпраці з Фондом енергоефективності.

Крім того, Наглядова рада затвердила нову стратегію Фонду, в якій закладено три пріоритети роботи на 2021 рік: діджиталізація, вдосконалення продуктів та підвищення рівня клієнтського сервісу, забезпечення регіональної підтримки ОСББ у співфінансуванні проектів. Йдеться про запуск онлайн-платформи, яка зробить простішим комунікацію між ОСББ та Фондом та покращення умов Програми для зменшення фінансового навантаження на ОСББ.

Зважаючи на те, що мешканці енергоефективних житлових будинків сплачують за опалення вдвічі менше, енергомодернізація є надзвичайно перспективним напрямком у 2021 році.

Зауважимо, що Фонд вже отримав понад 300 заявок на участь у програмі “Енергодім”!

Вартість поданих проектів зросла до 2 млрд 116 млн 680 тис гривень. Це означає, що орієнтовна сума грантів, які отримають ОСББ від Фонду – понад 1 млрд 472 млн гривень. Можливості Фонду енергоефективності розраховані на тисячі проектів енергомодернізації, однак лише перші 500 учасників програми “Енергодім” отримають грант 70%. Тож не зволікайте!

Прокрутить наверх