ОСББ отримали від Фонду енергоефективності новий інструмент для енергомодернізації будинків – Програму «Енергодім».
Фонд енергоефективності – це державна установа, створена з метою стимулювання та підтримки ініціатив щодо впровадження заходів з енергоефективності у житловому секторі України. Діяльність Фонду забезпечується за рахунок коштів державного бюджету України, фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Німеччини.
Фонд розробив та впроваджує програму «Енергодім» з метою фінансування енергомодернізації багатоквартирних будинків. Завдяки участі у програмі «Енергодім» ОСББ отримають до 60-70% відшкодування витрат на енергомодернізацію будинку.
Програма «Енергодім» дає ОСББ та кожному співвласнику можливість відчути переваги комплексної енергомодернізації багатоквартирного будинку, а саме: зниження енергоспоживання, підвищення комфорту та умов проживання, зменшення рахунків за комунальні послуги, підвищення вартості нерухомості, поліпшення зовнішнього вигляду будівлі, поліпшення технічного стану будівлі.
Реалізація програми дозволить українцям не лише економити на комунальних послугах, а й забезпечить дотримання міжнародних зобов’язань нашої держави у сфері енергоефективності, сприятиме зниженню рівня викиду парникових газів, здійсненню заходів з енергозбереження та ефективного використання енергетичних ресурсів.
Учасниками Програми можуть стати лише об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Адже саме ОСББ є тією юридичною особою, яка реалізовує права співвласників на володіння та користування спільним майном у будинку.
Програма «Енергодім» діє на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій.
Які варіанти фінансування
Програма «Енергодім» передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності, шляхом надання грантів. Грант Фонду – це безповоротна фінансова допомога.
Мешканці можуть обрати один із варіантів комплексних заходів: пакет А «Легкий» або пакет Б «Комплексний». Пакет «Легкий» є менш затратним і сума відшкодування становитиме близько 500 тисяч гривень, тоді як пакет «Комплексний» відшкодування може бути на рівні 5-6 мільйонів гривень.
У відсотковому співвідношенні розмір гранту становить:
- 70% вартості фактично понесених прийнятних витрат на підготовку та реалізацію проектів, тобто витрат на проведення попереднього енергоаудиту, розробку проектної документації та її експертизу (у тому числі обстеження об’єкту/будівлі), послуги з технічного та авторського нагляду, сертифікацію енергетичної ефективності після реалізації проекту, обстеження інженерних систем будівлі, на яких здійснено заходи з енергомодернізації.
- 60% вартості фактично понесених прийнятних витрат на будівельні роботи для Пакета заходів «Легкий» та 70% – для Пакета заходів «Комплексний».
До обов’язкових заходів з енергоефективності, що включає пакет «Легкий» входять:
- встановлення лічильника теплової енергії;
- встановлення індивідуального теплового пункту;
- заміна котла;
- теплоізоляція або заміна трубопроводів;
- балансування системи опалення.
Додатковими заходами пакету «Легкий» є:
- модернізація системи гарячого водопостачання;
- встановлення вузлів розподільного обліку тепла потреби опалення та приладів-розподілювачів у квартирах;
- встановлення автоматичних регуляторів температури повітря у квартирах та місцях загального користування;
- заміна або теплоізоляція трубопроводів опалення та приладів водяної системи опалення у місцях загального користування;
- заміна або ремонт зовнішніх дверей та облаштування тамбурів;
- заміна або ремонт балконних дверей, вікон у місцях загального користування;
- модернізація системи освітлення у місцях загального користування.
Обов’язкові заходи з енергоефективності, що включає в себе пакет «Комплексний»:
- всі обов’язкові заходи пакету «Легкий» ;
- комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін та цоколю, опалювальних та неопалювальних технічних поверхів та дахів, плит перекриття підвалу;
- заміна або ремонт вікон та балконів у місцях загального користування.
- заміна або ремонт зовнішніх дверей, облаштування тамбурів зовнішнього входу;
Додатковими заходами Пакету «Комплексний» є:
- модернізація системи гарячого водопостачання;
- заміна або теплоізоляція трубопроводів опалення у місцях загального користування та квартирах;
- заміна або теплоізоляція трубопроводів опалення та водяної системи опалення у квартирах;
- встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та приладів-розподілювачів тепла у квартирах;
- встановлення на приладі водяного опалення автоматичних регуляторів температури повітря в місцях загального користування або квартирах;
- заміна або ремонт вікон та балконних блоків у квартирах, утеплення та скління наявних балконів та лоджій;
- модернізація системи освітлення в місцях загального користування;
- модернізація системи вентиляції з встановленням рекуператорів.
Пакет «Легкий» дозволить зменшати споживання теплової енергії в середньому на 20%. Якщо ми говоримо про пакет «Комплексний», то економія енергії на опалення може досягати 60%.
Як ОСББ стати учасником програми Енергодім
Подати заявку на участь в програмі «Енергодім» можуть ОСББ, які провели енергоаудит будинку. В результаті проведення енергетичного аудиту ОСББ отримує енергетичний сертифікат будівлі та рекомендаційний звіт, в якому описані рекомендовані заходи, що зменшать втрати теплової енергії будинку.
На основі аналізу даних аудитор надає обґрунтовані рекомендації та пропонує оптимальні види робіт для конкретного будинку відповідно до вимог програми «Енергодім». Це буде перелік заходів пакету «Легкий» чи «Комплексний». Якщо якісь із запропонованих заходів чи робіт вже проведені в будинку, наприклад, встановлено індивідуальний тепловий пункт, то ці заходи можна буде не проводити.
Щоб стати учасником програми «Енергодім» ОСББ необхідно провести загальні збори співвласників та прийняти рішення про модернізацію будинка .
Які основні етапи співпраці з Фондом
На першому етапі ОСББ приймає рішення про участь у Програмі Фонду та обирає енергоаудитора, який проводить обстеження будинку та рекомендує перелік заходів з енергоефективності. Після отримання рекомендаційного звіту та енергосертифікату, ОСББ через банк-партнер подає заявку на участь у Програмі «Енергодім». Після схвалення заявки на участь Фонд частково відшкодовує вартість енергоаудиту.
На другому етапі ОСББ замовляє розробку комплекту проектної документації та її експертизу, а далі подає до Фонду заявку на затвердження проекту. Фонд знову розглядає документи, схвалює заявку та відшкодовує вартість проектних робіт.
На третьому етапі проводяться будівельні, монтажні та налагоджувальні роботи, а також здійснюється технічний та авторський нагляд. Після впровадження енергоефективних заходів проводиться повторна сертифікація енергоефективності будівлі та обстеження інженерних мереж. На цьому етапі Фонд перевіряє, чи відповідає виконаний проект вимогам програми «Енергодім» та відшкодовує основну частину гранту.
Ознайомитись з Програмою «Енергодім»
Читайте також: