В Україні велика частина житлового фонду була побудована ще за часів Радянського Союзу і давно не відповідає нормам енергоефективності, безпеки, а також сучасним уявленням про комфорт. У країні, в якій енергоспоживання в рази перевищує показники європейських країн, а енергозалежність як і раніше велика, питання комплексної термомодернізації житла має стратегічне значення.
При цьому співвласники багатоквартирних будинків грають ключову роль в організації процесу модернізації, так як в їх власності перебуває майже весь житловий фонд країни. Основна проблема полягає в тому, що багато власників не відчувають себе відповідальними за утримання спільного майна (підвал, під’їзд, дах, фасад і т. д.). Крім того, не вистачає стратегічного керівництва і фінансових можливостей для реалізації комплексних енергоефективних заходів.
В рамках міжнародного проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки», що реалізується Німецьким енергетичним агентством (dena) спільно з партнерами Ініціативою «Житлове господарство у Східній Європі» (IWO e. V.) і Центром компетенції по великим житловим масивам (Kompetenzzentrum Großsiedlungen e. V.) за сприяння Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини (BMWi), були розроблені рекомендації з проведення термомодернізації, щоб роз’яснити власникам їх важливу роль в цьому процесі та описати етапи, які треба буде пройти на цьому шляху: від ініціативи та енергоаудиту до завершення будівельних робіт.
Посібник розрахований на власників багатоквартирного житла України, які проживають в будинках з діючими об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), в будинках, які належать до житлово-будівельним кооперативам (ЖБК) або в тих, співвласники яких ще не оформили статус юридичної особи. Інформація буде корисна для представників правління ОСББ та професійних керуючих, які відповідають за ініціювання та організацію процесу термомодернізації.
Рекомендації допоможуть організувати процеси прийняття рішень для проведення енергоаудиту, проектування, узгодження схеми фінансування і початку будівельних робіт. У посібнику описані стандартні рішення по енергозберігаючим заходам, які найбільш затребувані з точки зору енергоефективності та рентабельності. Представлений «Індивідуальний план модернізації» – інноваційний інструмент, який допоможе власникам покроково модернізувати житловий будинок. А також зібрані загальні рекомендації по роботі з власниками та мешканцями.
Мета проекту полягає в розробці оптимізованих і ефективних рішень по комплексній термомодернізації для житлових будинків – не тільки в технічному, а й у фінансовому та організаційному аспектах.
Повний текст посібника з термомодернізації можна завантажити тут: