Цьогорічна конкурсна програма з реалізації енергоефективних проектів у житлових будинках міста Києва, в яких створені ОСББ та ЖБК (програма співфінансування «70 на 30») виконується в рамках бюджетних призначень, обсяги фінансування на цю програму в поточному році Київ не зменшував. Зокрема у 2020 році в бюджеті міста на програму співфінансування передбачено 150 млн грн. Про це повідомив директор Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Дмитро Науменко.
«Загальний обсяг фінансування на конкурсну програму співфінансування «70 на 30» у порівнянні з попередніми роками не менший. Зокрема у 2020 році на цю програму в бюджеті міста передбачено 150 млн грн., з них 112 млн грн. – на реалізацію 100 проектів-переможців цьогорічного конкурсу, понад 33 млн грн спрямовують на оплату фактично виконаних в минулому році робіт у рамках проєктів, які перемогли у конкурсі 2019 року, але не були профінансовані через брак бюджетних коштів в кінці року та близько 5 млн грн – на завершення розпочатих у попередні роки робіт в рамках 8 проєктів, які перемогли у конкурсах 2018 – 2019 років», – зазначив Дмитро Науменко.
Він зауважив, що «програма співфінансування «70/30» – це конкурс проектів з реалізації енергоефективних заходів, тому, як і в будь якому конкурсі тут є переможці.
«Загалом для участі в цьогорічному конкурсі було прийнято 186 конкурсних проєктів, за результатами рейтингування конкурсною комісією в рамках виділеного фінансування визначено 100 проєктів-переможців, а 86 не увійшли до числа переможців, тобто місто не брало на себе зобов’язання фінансувати 86 проектів, які не стали переможцями. Оголошення про результати конкурсу з рейтинговою таблицею конкурсних пропозицій на 2020 рік були опубліковані в установленому порядку на офіційному сайті та в газеті «Хрещатик», – пояснив Дмитро Науменко.
Про тих, хто не став «переможцем»
Також директор Департаменту житлово-комунальної інфраструктури зауважив, що з кожним роком програма співфінансування «70/30» розвивається та удосконалюється.
«На початку року за нашої ініціативи були внесені важливі зміни до Положення про конкурс, що покращили можливості для впровадження енергоефективних заходів у житловому фонді – розширено критерії оцінки конкурсних пропозицій, перелік видів гарантування оплати заходів тощо. В минулому році важливим аспектом розвитку цієї програми стало те, що після тривалих дискусій, Антимонопольний комітет України схвалив наші обгрунтування щодо діяльність ОСББ та ЖБК і прийняв рішення, яке дозволило значно спростити усі процеси, що є передумовою виконання програми «70/30», у тому числі тендерні процедури, що дало можливість значно пришвидшити виконання робіт по впровадженню енергоефективних заходів за програмою», – повідомив Дмитро Науменко.
Він нагадав, що загалом за період дії програми близько 600 київських багатоповерхівок стали її учасниками і починаючи з 2015 року кияни інвестували понад 253 млн грн в енергоефективність своїх будинків, місто надало допомогу в розмірі 516 млн грн. Разом з тим Дмитро Науменко закликав ОСББ та ЖБК бути об’єктивними, тим співвласникам, які планують стати учасниками конкурсу наступного року порадив вже готуватись до участі та добре ознайомитись з умовами конкурсу аби в подальшому не виникало жодних непорозумінь.
Нагадаємо, що Асоціація ОСББ та ЖБК міста Києва доклала немало зусиль, щоб домогтися збільшення фінансування програми «70 на 30» ще в цьому році. Зокрема, було направлено офіційне звернення меру Кличку та записано відеозвернення.
Відеозвернення ОСББ міста Києва до мера та депутатів
Слід зазначити, що багато депутатів поставилися з розумінням до ситуації, в якій опинилися 86 учасників програми, та підтримали ОСББ міста Києва, які готові вкладати власні кошти в енергомодернізацію своїх будинків та робити Київ енергоефективним і сучасним містом. Крім того, мер Кличко запевнив, що проект рішення вже підготовлений, та висловив переконання, що депутати його підтримають.
Кожен може зробити власні висновки з цієї історії, але напевне, що брати участь у програмі співфінансування «70 на 30» може бути ризикованою справою: втрачені кошти, втрачений час.
А тим часом 30 липня 2020 року відбулося чергове засідання Наглядової ради Фонду енергоефективності. Члени Наглядової ради затвердили зміни до Програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім».
Нова редакція Програми передбачає додаткову можливість для підтримки ОСББ – часткове відшкодування вартості послуг за професійний супровід проектів з енергомодернізації будинків.
Інші зміни, внесені до Програми стосуються спрощення процедур підготовки документів, полегшення процесу передачі документів до Фонду з внесеними виправленнями і доповненнями.
Можливо ОСББ міста Києва варто звернути увагу саме на програму Фонду енергоефективності?