Синее пламя газа на черном фоне

Ціна газу для населення у травні продовжує знижуватись

У травні 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким Нафтогаз постачає газ в межах публічних спеціальних обов’язків, знизилась до 2,3 грн за кубометр (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними й розподільними трубопроводами). Це на 21% менше у порівнянні з квітнем 2020 року. Загалом, з початку року ціна знизилась на 51%, а у порівнянні з аналогічним періодом минулого року падіння вартості газу сягнуло 62%.

Світова економічна криза викликала рекордне падіння цін на всі види енергоносіїв, у тому числі – на природний газ. Згідно з даними аналітиків Нафтогазу, в травні вартість газу в Європі досягла історичного мінімуму за останні 10 років. В Україні на ціну додатково тисне високий рівень заповнення підземних сховищ, де через ґрунтовну підготовку до попереднього опалювального сезону та теплу зиму накопичився фактично річний обсяг видобутку газу державою – 17,5 млрд кубометрів.

«Цінова ситуація на ринку сприяє намірам уряду лібералізувати ринок газу для населення з 1 липня цього року. В міжопалювальний сезон передумов для зростання цін значно менше, ніж в холодну пору року. Історично низькі ціни, великі запасу газу у європейських та українських сховищах та літній період – все це дозволить зробити плавний та безпечний перехід для українських споживачів до вільного ринку», – зазначив голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв.

Нагадаємо, що з січня 2020 року оптова ціна на природний газ в рамках спеціальних обов’язків розраховується відповідно до постанови Кабінету міністрів № 17 від 24 січня 2020 року. Основним індикативом є фактичні результати біржових торгів, які відбувалися з 1 по 22 число розрахункового місяця на найбільшому в Європі газовому хабі (ТТF).

Однак, у березні на внутрішньому ринку з’явився новий ліквідний ціновий індикатор. Компанія «Оператор газотранспортної системи України» провела тендер на закупівлю газу на період постачання березень-грудень 2020 року і торги продемонстрували, що в Україні існує значна конкуренція, яка призводить до зниження оптових цін на купівлю-продаж газу.

Тож при розрахунку ціни газу для населення на травень Нафтогаз, як і у квітні, обирав з двох можливих опцій: розрахованої за постановою уряду та середньозваженої ціни переможців за результатами торгів на постачання газу Оператору ГТС України.

Прокрутить наверх