Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль

Уряд не продовжив фіксовану ціну на газ для теплокомуненерго

Уряд більше не регулюватиме ціни на газ для теплокомуненерго (ТКЕ) та не буде продовжувати покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на НАК “Нафтогаз України” з продажу природного газу виробникам теплової енергії за фіксованою ціною. Згідно постанови Кабміну № 444 від 30 квітня 2021 року термін дії регульованих цін для теплокомуненерго закінчився 20 травня.

“Тепер всі теплокомуненерго, більшість з яких належить місцевій владі, будуть самостійно укладати контракти з газопостачальниками. Це ще один надзвичайно важливий крок до створення повноцінного ринку газу. Крок, який нарешті дозволить місцевій владі взяти відповідальність перед людьми за тарифи на тепло і гарячу воду”, – повідомив Денис Шмигаль.

Глава уряду дав доручення Мінрегіону і Міненерго протягом трьох тижнів виконати всі положення меморандуму між урядом, міськими головами, НКРЕКП і НАК “Нафтогаз України”, що був укладений у лютому цього  року. Міністерства мають подати пропозиції щодо законопроєкту про погашення заборгованості за різницю в тарифах перед теплокомуненерго.

Що буде з тарифами на тепло?

Зважаючи на рекордне зростання цін на блакитне паливо в Європі, учасники ринку вважають, що скасування ПСО для ТКЕ може призвести до різкого подорожчання газу для виробників тепла. Як наслідок, населення отримає платіжки зі значно вищою ціною.

На думку народного депутата Олексія Кучеренка відмова уряду від державного регулювання ціни на газ зумовить збільшення вартості комунальних послуг восени цього року.

За його словами, для ОСББ з котельнею на червень прогнозована ціна на газ складає 13 гривень за куб, а гарячої води – 300 гривень. Депутат пояснив, що на сьогодні для більшості підприємств теплокомуненерго, які забезпечують теплом половину населення України у великих містах, ціна на газ складає приблизно 4,3 гривні за куб, це торішні ціни на газ. А після скасування державного регулювання “Нафтогаз” запропонував підприємствам теплокомуненерго ціну 8,32 гривні за куб, тобто вдвічі вищу. А це означає, що наступного опалювального сезону мінімум вдвічі зростуть і платіжки за тепло.

Чи готова до ринкових цін влада міста?

Проблему зміни правил закупівлі природного газу для теплопостачальних підприємств України необхідно вирішувати на державному рівні. Разом із тим, нові умови роботи на ринку газу мають враховувати позицію місцевих громад та теплопостачальних підприємств, які повинні стабільно надавати послуги людям і вчасно розпочати опалювальний сезон. Про це повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

“Теплопостачальні підприємства країни зіштовхнулися з глобальною проблемою, яка може спричинити загрозу зриву опалювального сезону та руйнівні процеси для систем теплопостачання українських міст. Найголовніші ризики: зростання ціни на газ, відсутність оборотних коштів теплопостачальних підприємств для закупівлі природного газу, ризик збільшення вартості теплової енергії”, – пояснив Петро Пантелеєв.

Цього тижня Віталій Кличко, як голова Асоціації міст України, звернувся до уряду щодо проблем гарячого водопостачання та ризику не розпочати опалювальний сезон в Україні. Вчора відбулася робоча зустріч представників Офісу Президенту, уряду та мерів міст. Представникам міст пообіцяли, що питання, які залежать від центральних органів влади будуть оперативно вирішені, і міста не залишаться сам на сам із ризиками національного масштабу.

Прокрутить наверх