Верховна Рада України, колони біля центрального входу

Верховна Рада внесла зміни у законодавство щодо житлово-комунальних послуг

Верховна Рада прийняла Закон № 2458 “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”.

Законом удосконалено норми і положення чинного законодавства у сфері надання житлово-комунальних послуг, а також врегульовано питання перехідного періоду, що виникають у зв’язку із введенням в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та необхідністю прийняття співвласниками усіх багатоквартирних будинків (незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком) рішень про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу).

Законом внесено зміни до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про ринок природного газу», «Про житлово-комунальні послуги», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про теплопостачання», «Про метрологію та метрологічну діяльність», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Ухвалений закон передбачає:

1. Можливість самостійної установки загальнобудинкових лічильників коштом співвласників.

У разі, якщо лічильник буде встановлюватися споживачами за власні кошти, сплати відповідної частки платежів у тарифі не буде, а раніше сплачена частка буде їм відшкодована шляхом вирахування з наступних платежів за послугу.

В іншому випадку, загальнобудинковий лічильник буде встановлено оператором мереж.

2. Введення диференційованих тарифів і абонплати за воду і тепло в залежності від того, хто встановлює і обслуговує вузол комерційного обліку (загальнобудинковий лічильник). Якщо власники роблять це самостійно, вони платитимуть зменшений тариф.

Якщо лічильник обслуговує оператор зовнішніх мереж, споживач платить абонплату в повному розмірі, якщо лічильник обслуговують співвласники за власні кошти, абонплата пропорційно зменшується.

3. Встановлення порядку обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж.

Споживачі мають право самостійно обирати, хто буде обслуговувати їх мережі: оператор чи інша спеціалізована організація, що має дозвіл на виконання таких робіт.

Якщо споживачі такий вибір не зроблять, мережі автоматично буде обслуговувати місцевий оператор газорозподільних мереж.

Закон встановлює умови технічного обслуговування, а також визначає відповідальним за його проведення оператора газорозподільних систем або іншого суб’єкта господарювання, який має право на виконання таких робіт.

4. Зменшення кількості платежів за послуги, які регулярно платить споживач (наприклад, розмір плати за спожите тепло в платіжці буде вказано одним рядком, так само як і плату за холодну або гарячу воду).  

5. Обов’язок місцевої влади до 31 грудня 2021 року врегулювати питання відведення земельних ділянок під багатоквартирними будинками та прибудинкової території.

6. Впровадження можливості укладати публічні договори приєднання у сфері ЖКГ.

7. Покладання повноважень на органи місцевого самоврядування щодо зберігання і забезпечення доступу до технічної та іншої документації на багатоквартирні будинки і їх прибудинкові території.

Також законом передбачено, що у багатоквартирних будинках, де співвласники не визначаться з формою управління будинком до 01 січня 2021 року, органи місцевого самоврядування до 01 травня 2021 року мають провести конкурси з призначення управителів.

Ознайомитись із текстом законопроекту, який виносився на друге читання.

Прокрутить наверх