Стягування боргів у судовому порядку

Як ОСББ стягнути борги за житлово-комунальні послуги

ОСББ – це організація, основною метою якої є цивілізована на засадах добросусідства згуртованість співвласників задля реалізації та захисту своїх прав та інтересів.

Основним джерелом доходу ОСББ як неприбуткової організації є внески та платежі співвласників об’єднання, за рахунок яких правління ОСББ може ефективно виконувати покладені на нього завдання з утримання будинку.

Невиконання деякими співвласниками свого обов’язку зі сплати внесків ставить під загрозу інтереси інших співвласників та фінансову стабільність ОСББ. Щоб такого не сталося, голові правління потрібно адекватно реагувати на зростання заборгованості та вживати заходи з добровільного погашення або примусового стягнення боргів.

Головна мета при роботі з боржниками – затвердити платіжну дисципліну при максимальному збереженні позитивних відносин між співвласниками та авторитету керівництва ОСББ.

Неприйнятні для ОСББ методи роботи з боржниками

Останнім часом у багатьох ОСББ окреслилася така робота з боржниками: «…якщо співвласник не сплачує внески на утримання будинку або за комунальні послуги протягом двох місяців – йому нараховуються штрафи; якщо не сплачує протягом чотирьох місяців – квартиру можуть відключити від внутрішньобудинкових мереж та комунальних послуг».

У деяких ОСББ навіть розробили і затвердили порядок роботи з боржниками, який передбачає «обмеження на користування спільним майном – відокремлення квартири або нежитлового приміщення від системи життєзабезпечення будинку і місць загального користування».

Інші ОСББ почали переймати «найкращу практику» ЖЕКів – розклеювати списки боржників, або вдаватися до «колекторських» прийомів психологічного тиску.

Нагадує написи нацистів «Тут живе єврей» у Німеччині 30-х років минулого століття.

Такі методи роботи викликають обурення не лише у самих боржників, а й у сумлінних платників. Немає нічого більш безглуздого та руйнівного для ОСББ, ніж цькувати сусідів.

У листопаді 2019 року в київському будинку сталася стрілянина, яка за однією з оприлюднених у ЗМІ версій була спричинена спробою керівництва ОСББ відключити електроенергію співвласнику, який мав заборгованість за комунальні послуги. Водночас відключення не погоджувалося з підприємством-постачальником.

У січні 2020 року в ЗМІ була опублікована інформація про те, як співвласник багатоквартирного будинку в Кривому Розі заварив електрощитову, намагаючись «захиститися» від спроб правління ОСББ (не оператора систем розподілу) відімкнути його від електромережі.

Подібні ситуації викликані довільним трактуванням формулювання «обмеження користування спільним майном», яке зустрічається у відповідних законах.

Зокрема, згідно статті 10 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення обмежень на користування спільним майном.

Так само стаття 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачає, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним.

Викривлене тлумачення даного положення може призводити до зловживань, виникнення конфліктних ситуацій та використовуватись з метою та в порядку, що не відповідають правовим та моральним нормам.

Мінрегіон у листі № 1/9.3.1/484-20 від 31 січня 2020 року надав роз’яснення щодо того, чи може ОСББ відключати боржників від електроенергії за борги перед самим об’єднанням (обмежувати користування мережами електропостачання, що є спільною власністю).

Як зазначено у роз’ясненні, повноваження загальних зборів ОСББ щодо «визначення обмежень на користування спільним майном» мають застосовуватися виключно для недопущення порушень співвласниками правил утримання будинку та з міркувань безпеки, або у разі прийняття загальними зборами рішення про передачу окремих приміщень в оренду іншим особам чи окремим співвласникам цього ж будинку.

Згідно зі статтею 17 Закону «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов’язків щодо своєчасної та повної сплати належних внесків і платежів, передбачених статутом ОСББ або кошторисом об’єднання, голова правління має право робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати встановлені законом та статутом об’єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Таким чином, питання невиконання власниками квартир або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку зобов’язань сплачувати всі встановлені статутом об’єднання внески і платежі на утримання та управління будинком має вирішуватись у судовому порядку.

Також необхідно врахувати, що такі методи стягнення заборгованості, як відключення електрики, водопостачання, каналізації, опалення, заборона користуватися ліфтом, інші примусові заходи психологічного чи фізичного характеру, які можна кваліфікувати як погрози, приниження, знущання, шантаж, завдання матеріальної та моральної шкоди є протизаконними та можуть мати наслідком судові позови до ініціаторів та виконавців таких заходів.

Стягнення заборгованості в законний спосіб

Робота з боржниками в ідеалі має бути такою, щоб встановити високу платіжну дисципліну, при цьому ніхто не має відчувати себе приниженим, а дії правління ОСББ не повинні порушувати прав людини та законів. Бажано доручити ведення такої роботи практикуючим юристам, які мають відповідну кваліфікацію та досвід.

Існує два законних способи стягнути заборгованість: позасудовий та судовий.

Робота повинна починатися зі збору доказів заборгованості, тобто вимоги до боржника мають бути підтверджені документально. Необхідно підготувати копії документів для ознайомлення та вивчення боржником. Оригінали мають залишатись у голови правління або в бухгалтерії.

Не варто чекати накопичення великої заборгованості, а слід діяти відразу, з моменту її виникнення. Чим більша сума боргу, тим менша спроможність боржника його виплатити.

Наступним кроком буде проведення переговорів із боржником на предмет наявності боргу та виявлення причин його непогашення. Слід враховувати, що заборгованість може носити тимчасовий характер, наприклад, коли люди взимку сплачують лише певну частину житлово-комунальних послуг (внаслідок великих сум за опалення), а влітку – погашають борги. Іншими причинами виникнення заборгованості може бути складна фінансова ситуація в сім’ї або співвласник опинився безробітним. У такому випадку, коли люди тимчасово неспроможні сплачувати внески, з ними можна домовитись про відстрочення погашення заборгованості, або списання боргу за рахунок виконання ними робіт, необхідних для утримання будинку. Іноді боржниками стають малозабезпечені співвласники, які з тих чи інших причин не оформили субсидію, тому в інтересах ОСББ допомогти їм це зробити.

Головне, щоб боржник визнав свій борг та був готовий обговорювати варіанти його погашення. Результатом проведення переговорів має стати документ, підписаний обома сторонами.

У випадку, якщо боржник не погоджується з боргом та відмовляється його сплатити, необхідно підготувати претензію про погашення боргу. Претензія необхідна, зважаючи на те, що завжди є можливість врегулювати питання, не доводячи справи до суду.

Боржник має знати і розуміти, що заборгованість у будь-якому разі буде стягнена, і що домовитись буде вигідніше і дешевше, адже у разі програшу він буде змушений відшкодувати не тільки суму боргу, а й судові витрати, в тому числі вартість адвокатських послуг.

Також можна нарахувати індекс інфляції за прострочений період та 3 % річних за кожний день прострочення, як це передбачено нормами Цивільного кодексу України.

Претензія має бути вручена боржнику під його особистий підпис із проставленням дати отримання. У разі відмови боржника отримати претензію, вона надсилається поштою з описом вкладення та з повідомленням про вручення.

Треба докласти всіх зусиль задля врегулювання питання шляхом переговорів та не псувати відносин зі співвласниками на грунті наявного боргу. Якщо всі вище зазначені дії не призвели до погашення заборгованості, необхідно підготувати позов до суду про стягнення боргу.

Слід пам’ятати, що строк позовної давності становить три роки, тобто борг, який виник більше трьох років назад, стягнути буде неможливо.

Справа розглядатиметься судом загальної юрисдикції за місцем реєстрації боржника як фізичної особи, або господарським судом за місцем реєстрації боржника як юридичної особи.

Якщо в об’єднанні було правильно затверджено кошторис, перелік та розмір внесків на утримання та ремонт будинку, то стягнення суми заборгованості в судовому порядку відбувається без проблем. Закон на боці ОСББ.

Після набрання рішенням суду законної сили та у разі невиконання боржником такого рішення добровільно, ОСББ має звернутися до виконавчої служби для примусового виконання рішення суду. Наслідками такого звернення може бути арешт активів боржника, виникнення додаткових витрат на проведення виконавчого провадження та примусове стягнення заборгованості.

Минулого року юристами Асоціації ОСББ та ЖБК міста Києва було подано більше 50-ти позовів та стягнуто близько 750 000 гривень з боржників ОСББ.

Приклад судового рішення

Ідеальне вирішення проблеми – домовитись, малозабезпеченим допомогти оформити субсидію, в іншому випадку – стягнути заборгованість у судовому порядку.

Прокрутить наверх