Перед кожним ОСББ може постати нагальна потреба провести загальні збори співвласників. Чи можна це зробити під час карантину, коли існує обмеження на участь в заходах понад 10 осіб?
Адже загальні збори є вищим органом управління ОСББ, і лише вони можуть приймати рішення, які належать до їх виключної компетенції, в тому числі про проведення заходів з енергомодернізації будинку. Однак при організації загальних зборів варто враховувати рішення уповноважених органів щодо обмежувальних заходів на період дії карантину.
Відповідно до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», загальні збори ОСББ фактично можна провести в два етапи:
1. Загальні збори, на яких особисто присутні співвласники або їх представники.
2. Письмове опитування співвласників, які були відсутні та не голосували на загальних зборах.
Закон не встановлює мінімальної кількості осіб, які повинні бути присутні на загальних зборах. Отже, присутні на зборах співвласники в кількості менше десяти – це вже формально виконана вимога закону про їх проведення. Але щоб рішення вважалося прийнятим, за нього повинна проголосувати необхідна кількість співвласників. Тому після загальних зборів необхідно провести письмове опитування.
Як організувати проведення загальних зборів
Спочатку потрібно скликати збори у звичайному порядку. Повідомлення про проведення зборів можна надіслати поштою, яка на час карантину працює у звичайному режимі. У повідомленні про скликання загальних зборів слід вказати, зокрема, дату, час і місце їх проведення. Доцільно також зазначити, що у зв’язку із карантином з’являтися на загальні збори особисто немає потреби, і всі співвласники зможуть проголосувати у порядку письмового опитування.
Буде доречним провести збори на свіжому повітрі, наприклад, біля будинку. Водночас потрібно дотримуватися карантинних обмежень: безпечної дистанції під час спілкування, користуватися масками й рукавичками.
Для того щоб провести збори результативно, потрібно провести підготовчу роботу з мешканцями, що можна виконати дистанційно, не порушуючи карантинні обмеження: всю інформацію про мету та порядок денний зборів можна повідомити через соціальні мережі або чати, де зазвичай відбувається спілкування співвласників будинку. Також можна розмістити матеріали для ознайомлення на дошках оголошень, на власних сайтах ОСББ, а також поспілкуватися телефоном із співвласниками, які не користуються інтернетом. Таким чином можна провести всі дискусії та обговорення.
Відповідно до Закону, якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано необхідної кількості голосів проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах.
Немає потреби особисто обходити всіх співвласників, натомість важливо зібрати листки опитування із особистими підписами. Поширити такі листки можна в будь-який зручний спосіб, наприклад, кинути бланки опитування в поштові скриньки співвласників будинку або поширити бланки опитування електронними засобами, щоб співвласники, які мають принтери, самостійно їх роздрукували або скористались можливістю підписати такий листок за допомогою електронного підпису.
Крім того, варто пояснити співвласникам, як ці листки з їхнім підписом потрібно буде повернути. Збір заповнених бланків опитування можна провести особисто або централізовано через поштову скриньку ОСББ, якщо вона існує. У випадку особистого спілкування дотримуйтесь рекомендованих заходів безпеки: зберігайте відстань не менше 1, 5 м, використовуйте маску, уникайте рукостискань, не торкайтеся свого обличчя, а після обходу обов’язково вимийте руки з милом.
Тож, якщо у вас виникла необхідність провести збори співвласників у цей непростий час, ви можете це зробити, не порушуючи встановлених обмежувальних заходів.