Пожежі, спричинені змінами клімату. Люди намагаються загасити полум'я

Зміна клімату відбувається швидше, ніж вважалося раніше, – звіт ООН

Організація Об’єднаних Націй оприлюднила звіт Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (IPCC). Відповідно до нього, згубний вплив людства на клімат є доведеним фактом.

Звіт грунтується на результатах досліджень кліматичних змін за останні 7 років. У ньому прямо стверджується, що людська діяльність призвела до нагрівання атмосфери, океанів та суходолу.

У звіті наведена низка ключових тез, які стосуються порівняння динаміки кліматичних змін із даними за минулі роки, а також прогноз таких змін на майбутнє. Зокрема, у ньому зазначено:

  • глобальна приземна температура за останнє десятиліття була на 1,09 °C вища, ніж у 1850-1900 роках;
  • останні п’ять років були найспекотнішими за всю історію спостережень із 1850 року;
  • останні темпи підвищення рівня моря зросли майже втричі в порівнянні із 1901-1971 роками;
  • людський вплив з високою ймовірністю (90%) є основною рушійною силою глобального танення льодовиків з 1990-х років і танення арктичного морського льоду;
  • екстремально високі температури та теплові хвилі стали частішими й інтенсивнішими з 1950-х років, в той час як кількість холодних погодних явищ знизилась;
  • до 2040 року температура на 1,5 °C перевищить рівень 1850-1900 років;
  • арктична крига повністю розтане принаймні один раз до 2050 року;
  • у багатьох регіонах очікується збільшення кількості пожеж.

Автори дослідження стверджують, що з 1970 року глобальні температури поверхні планети зростали швидше, ніж в будь-який інший 50-річний період за останні 2000 років. За їхніми даними, океани нагріватимуться й надалі, а гірські та полярні льодовики продовжать танути, що призведе до підвищення рівня моря до 2 метрів до кінця століття, а до 2150 року він може зрости на 5 метрів. На світ чекають ще інтенсивніші та частіші хвилі тепла, шторми, посухи, повені, пожежі, які вже сьогодні спостерігаються в Європі, США та Автралії. У звіті зазначається, що раніше сильні опади випадали раз на 10 років, але тепер їхня частота збільшилася на 30%, а посухи трапляються на 70% частіше.

Незважаючи на спричинене пандемією скорочення економічної діяльності, концентрація вуглекислого газу в атмосфері зросла до свого найвищого рівня за 3,6 млн років. Також тривогу викликає збільшення «біогенних» джерел викидів парникових газів, зокрема, внаслідок танення вічної мерзлоти. Такий вид зворотного зв’язку, за якого потепління, спричинене спалюванням викопного палива, породжує більше потепління, ми не можемо легко контролювати.

Чи можливо запобігти катастрофі?

Дослідники нагадали, що у 2015 році майже всі країни світу підписали Паризьку кліматичну угоду, яка серед іншого ставить за мету стримати глобальне підвищення температури на рівні, меншому, ніж 1,5 °C. У звіті говориться, що протягом століття досягти цієї мети буде можливо лише за умови суттєвого скорочення викидів вуглецю. Якщо цього не зробити, півтораградусне зростання температури відбудеться ще до 2040 року.

Попри невтішні прогнози вчені сподіваються, що якщо людство зможе скоротити глобальні викиди удвічі до 2030 року і досягти нульового рівня викидів до середини цього століття, це дозволить зупинити й, можливо, повернути назад глобальне зростання температури.

«Раніше вважалося, що підвищення температури відбуватиметься навіть після досягнення нульового рівня викидів. Але тепер ми сподіваємось, що природа буде до нас прихильна, і якщо ми зможемо досягти нульового рівня, подальшого підвищення температури не відбудеться», – зауважив професор Пірс Форстер з Університету Лідса у Великій Британії.

Досягнення нульового рівня передбачає максимально можливе скорочення викидів парникових газів за рахунок використання чистих джерел енергії, технологій уловлювання та зберігання вуглецю або його абсорбції шляхом масової висадки дерев.

«Сьогоднішня доповідь – це червоний код для людства. Якщо ми об’єднаємо сили зараз, ми зможемо запобігти кліматичній катастрофі. Як показує звіт, немає часу на зволікання і немає місця для виправдань», – наголосив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Висновки IPCC будуть використані під час більшого саміту, який відбудеться в листопаді у Великій Британії. Під час нього у місті Глазго лідери 196 країн світу спробують узгодити свої дії у боротьбі з кліматичними змінами.

Прокрутить наверх