Новопризначений прем’єр-міністр Денис Шмигаль, який перед цим займав посаду міністра розвитку громад та територій, три тижні тому в інтерв’ю інформаційному агентству “Інтерфакс-Україна” анонсував часткове проведення енергомодернізації 5 тисяч багатоквартирних будинків і повну енергомодернізацію від 700 до 1000 будинків в Україні у 2020 році.
“Щодня проводимо переговори з радою донорів нашого Фонду енергоефективності. В нас справді досить хороший фінансовий ресурс для реалізації політики енергоефективності в житловій сфері”, – сказав він.
За його словами, найближчим часом відбудеться засідання наглядової ради й ради донорів фонду, де буде ухвалено рішення, які змінять нинішні умови фінансування заходів щодо поліпшення енергоефективності житлових будинків ОСББ за пакетами “А” і “Б” (повна й часткова енергомодернізація відповідно).
“За нашими розрахунками, можливий обсяг за меншим пакетом становить 5 тис. будинків на рік. Ми опитали компанії, що працюють на ринку, і вони відповіли, що це можливо. За великим пакетом – це від 700 до 1 тис. будинків”, – додав Шмигаль.
Він зазначив, що для того, щоб енергомодернізувати понад тисячу будинків, є потреба у створенні великої кількості нових робочих місць, що теж є метою уряду. Тисяча будинків – це хоч і безпрецедентний захід за часи незалежності, але це критично мало з погляду житлового фонду України.
Шмигаль пояснив, що європейські донори не приймають формулу top-down, оскільки за цим підходом ініціатором енергомодернізації є комунальне підприємство, яке без згоди власників ОСББ модернізує будинки. Європа розглядає це як схему з високим ризиком корупції. Європа хоче ініціативу від людей, тобто ОСББ – це основа. Ми з цим погодилися, і є компромісне рішення.
За його словами, передбачуваний механізм буде таким: ОСББ збирається, ухвалює перше рішення, проводить енергоаудит, складає кошторис, звертається до підрядника, підрядник отримує кредит, виконує модернізацію за свої кошти, частково або із залученням співфінансування, а далі відбувається відшкодування від фонду і власний внесок від ОСББ.
“Наразі цю оновлену схему буде запропоновано, і, на нашу думку, вона буде реально ефективною. В нас мало часу, ми поспішаємо. До 15 квітня, до завершення опалювального сезону, ми маємо зробити всі енергоаудити й підготувати проектно-кошторисну документацію, щоб з 1 травня розпочати роботи”, – додав він.
Як повідомлялося, раніше прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявляв, що в Україні модернізують 1 тис. багатоквартирних будинків у 10 пілотних містах у 2020 році.
Фонд енергоефективності має намір протягом п’яти років профінансувати понад 16 тис. проектів за програмою підтримки енергомодернізації для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
На п’ятому засіданні Координаційної ради донорів Фонду енергоефективності, яке вдібулося в Мінрегіоні, Денис Шмигаль заявив: «Щоб прискорити роботу Фонду енергоефективності, ми маємо глобально подолати два бар’єри – питання недовіри ОСББ та питання незручності та складності процедур».
У ході засідання учасники підготували наступні рекомендації Фонду енергоефективності:
- внести зміни до порядку виплати гранту, які дозволять об’єднати окремі етапи підготовки заявок на участь у програмі, знизити фінансове навантаження на ОСББ, зокрема за рахунок виключення необхідності пошуку власних коштів або залучення кредитних ресурсів на енергомодернізацію;
- доповнити програми підтримки ОСББ опцією, яка дозволяє виплачувати гранти за завершені окремі етапи проектів з енергомодернізації після проведення їх перевірки;
- залучити у допомогу об’єднанням співвласників професійних менеджерів проектів, основними функціями яких є допомога та супроводження ОСББ на всіх етапах участі у програмі «Енергодім» – від підготовки перших зборів ОСББ до перевірки реалізованого проекту.