Верховна Рада України ухвалила законопроект про перехід на європейські стандарти обліку природного газу в енергетичних одиницях (кіловат-години) замість кубічних метрів.
Нову систему обліку планують запровадити з 1 травня 2022 року.
Наявна в Україні система розрахунку газу не враховує його теплотворність, а споживач не знає, яку кількість тепла отримує з одного кубометра газу.
Перехід на облік газу в енергетичних одиницях дозволить споживачам більш справедливо сплачувати за блакитне паливо, тобто платити за енергію, яку цей газ дає, а не за обсяг.
Традиційні кубометри з платіжок не зникнуть, але додатково в них буде вказуватись спожитий обсяг у кіловат-годинах. Це обумовлено тим, що усі лічильники, які встановлені в будинках і квартирах, обраховують саме кубічні метри.
Ухвалення закону дозволить українським споживачам забути і про так звані “морозні коефіцієнти”, які донараховували оператори газорозподільних мереж.
Також нова система обліку газу надає можливість споживачам ефективніше керувати енергобалансом своїх домогосподарств, зокрема, порівнювати ціну на газ з вартістю електроенергії і вибирати, яким ресурсом користуватися вигідніше.
Крім того, законом врегульована проблема з ціною на газ для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які мають дахові котельні.
Мова йде про те, що “Нафтогаз” пропонував ОСББ договори, у яких обсяг газу розбивався на дві частини. Першу частину об’єднання співвласників отримували б за ціною 7,42 грн за кубометр в обсязі середнього рівня споживання цим ОСББ за останні три роки. Весь спожитий вище цього обсягу газ мав бути другою частиною договору і повинен був поставлятися за ринковою ціною.
Законом встановлено, що увесь газ для котелень ОСББ буде постачатись за єдиною ціною. Крім того, до 1 травня 2022 року заборонено постачати газ для ОСББ на умовах попередньої оплати, надання банківських гарантій та безакцептного списання грошей з банківських рахунків.